Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancılar Taze Kan Arayışında! Çiçeği Burnunda Şirketler Hedefte

Geçen yıl halka arz olduğu dönemde borsada düşüş kasırgasından nasibini alan hisseler yabancılar için alım fırsatı oldu. İşte yabancı oranları artan ve azalan hisseler;
Yabancılar Taze Kan Arayışında! Çiçeği Burnunda Şirketler Hedefte
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’daki ani yükselişler kâr satışlarını beraberinde getirirken yabancı yatırımcıların ilgi göstermeye devam ettiği ve vazgeçtiği kimi hisselerde hareketler dikkat çekici oldu. İş Yatırım’ın bugünkü raporunda yabancı oranı çarpıcı şekilde artan ve azalan hisseler öne çıktı.

Günlük bazda yabancı oranı en çok artan hisseler arasında; 1000 Yatırımlar Holding A.Ş. (BINHO), Dofer Yapı Malzemeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (DOFER) ve Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (SKYMD) yer aldı.

Dünkü raporda günlük bazda yabancı oranı en çok azalan hisseler arasında yer alan BINHO, bugünkü raporda ise yabancı yatırımcıyı en çok kendine çeken isim oldu.

BINHO paylarındaki günlük yabancı oranı 5.55 baz puanlık çekilmeden sonra 6.6 baz puanlık artış gördü. Geçen yılın sonunda halka arz listesine adı eklenen BINHO, 20 Kasım 2023 tarihinde 125 liradan işleme başladıktan sonra tavan serisini bir haftanın üzerine çıkaran nadir hisselerden olmuştu.

İşlem gördüğü on üçüncü gününde düşüş yaşasa da ilerleyen günlerde kayıplarını silerek, son günlerde ise yabancıların cazibe merkezi oldu. Aylık yüzde 100’ün üzerinde artan hisseler 7 Şubat gününü 646 liradan kapattı.

GCM Yatırım Banner

Geçen yıl Ekim ayında halka arz olan ve tavan serisini 10 günün üzerine taşıyan DOFER’in günlük yabancı oranı 4.88 baz puan arttı. Son bir ayda yüzde 78 oranında yükselen hisseler dünkü kapanışı ise negatif bölgede yaptı.

Geçen yılın son ayında halka arz olan ve borsadaki düşüş fırtınasına kapılan şanssız isimlerden SKYMD payları yabancılar için alım fırsatı oldu. Hisselerdeki günlük yabancı oranı 4.83 baz puan arttı. Aylık yüzde 60’ya yakın artan SKYMD, fiyatını 2 ayda 7 liradan 13,61 liraya kadar taşımıştı.

Yabancıların Vazgeçtiği İsimlerde Değişiklik Yok

İş Yatırım’ın dünkü raporunda yabancı oranı düşüş gösteren 2 isim bugünkü raporda da aynı oldu. Geçen yıl halka arz olan Vera Konsept Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. hisselerinden (VRGYO) yabancıların günlük çıkış oranı 11.99 baz puan olarak kayda geçti.

7 Aralık 2023 tarihinde pay başına 57,15 liradan işlem görmeye başlayan Çates-Çatalağzı Termik Santral Elektrik Üretim A.Ş. hisselerinde (CATES) 2.25 baz puanlık yabancı çıkışı oldu. Dünkü rapordaki çıkış oranı 8,26 baz puan olmuştu.

İşleme başladıktan sonra sadece 4 gün tavan gören ve ardından düşüşü aralıksız bir haftaya yayılan CATES, son günlerde kayıplarını silerek aylık yüzde 100’e yakın arttı.

Yabancıların vazgeçtiği yeni bir isim Kuzey Boru A.Ş. (KBORU) hisseleri oldu. Geçen yılın sonunda halka arz olduktan sonra yükseliş rallisini yeni yılda başlatan ve çokça konuşulan KBORU, gördüğü tedbir kararları sonrası tabana çakılmıştı.

Aylık yüzde 220’nin üzerinde artan hisselerden yabancılar vazgeçmeye başladı. KBORU paylarından yabancı çıkışları 3.89 baz puan oldu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.