Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancıdan Borsada Yüklü Satış Geldi: 379 Milyon Dolar

TCMB menkul kıymet istatistiklerini paylaştı. Buna göre yabancıların son haftada ciddi satış yaptığı görüldü. İşte detaylar;
Yabancıdan Borsada Yüklü Satış Geldi: 379 Milyon Dolar
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul seçimden sonra pozitif bir görünüm sergilerken BIST 100 endeksi 5000 puana oldukça yaklaştı. Borsadaki işlem hacminde ciddi bir artış görülürken bugün Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası (TCMB) tarafından açıklanan veriler yabancı yatırımcının yoğun şekilde satış yaptığını gösterdi.

Seçimden önce ve sonra borsayla ilgili değerlendirmelerini paylaşan uzmanlar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın devam etmesi durumunda yabancı yatırımcının Türkiye’ye sıcak bakmayacağını aktarmıştı. Belirsizliğin ortadan kalkması piyasalarda olumlu bir etki yaratsa da endeksin yükselişe devam edip etmeyeceği merak ediliyor.

Yabancıdan Borsada Yüklü Satış Geldi: 378 Milyon DolarKaynak: Twitter

Verilere göre yurt dışında yerleşik kişiler 26 Mayıs haftasında net 378,7 milyon dolarlık hisse senedi satarken 1,6 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) ve 8,2 milyon dolarlık Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) aldı.

Yabancıların 18 mayıs itibarıyla 22 milyar 660,9 milyon dolar olan hisse senedi stoku 26 Mayıs itibarıyla 2 milyar 499, milyon dolara düştü.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu dönemde DİBS stoku milyar 126,2 milyon dolardan 1 milyar 104,6 milyon dolara gerilerken ŞBS stokları 68,8 milyon dolardan 76,5 milyon dolara çıktı.

Erdoğan’ın geleneksel yani Ortodoks politikalara dönüş yapıp yapmayacağı Türkiye’nin gündemindeki kritik başlıklardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Erdoğan’ın faiz konusundaki tutumunu değiştirmesi ve faiz artırımına sıcak bakması yabancı para girişinin ciddi şekilde artmasına ortam hazırlayabilir.

1 Haziran 15:40 itibarıyla BIST 100 endeksi yüzde 1,3 artışla 4954 puanda seyrediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.