Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcının Elden Çıkardığı 5 Hisse

Merkez Bankası verilerine göre yabancı yatırımcılar Borsa İstanbul’da üç haftadır nette satıcı tarafında olurken, son 10 gündür yabancı oranı azalan hisselerden bazıları şöyle…
Yabancı Yatırımcının Elden Çıkardığı 5 Hisse
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), Perşembe günü açıkladığı verilere göre yabancı yatırımcı, 1 Mart ile biten haftada 75,4 milyon dolarlık hisse senedi satarak, son üç haftadır nette satış tarafında kaldı. Önceki hafta 98 milyon dolar, bir önceki hafta ise 22,1 milyon dolar nette satış yapılmıştı.

Yabancıların günlük bazda alım-satım yaptığı hisselere baktığımızda, 7 Mart kapanışı itibarıyla günlük yabancı oranının en fazla arttığı hisse 2,65 baz puanla Global Menkul Değerler (GLBMD), en fazla azalan ise 3,53 baz puanla Margün Enerji (MAGEN) oldu.

Yabancının son 10 gündür sürekli elden çıkardığı hisseler arasında ise Albaraka Türk Katılım Bankası A.Ş. (ALBRK), Avrupa Yatırım Holding A.Ş. (AVHOL), Dofer Yapı Malzemeleri San. ve Tic. A.Ş. (DOFER), Garanti Yatırım Ortaklığı A.Ş. (GRNYO) ve Kartal Yenilenebilir Enerji Üretim A.Ş (KARYE) gibi isimler yer alıyor.
Yabancı yatırımcıların oranı saydığımız bu beş hissede, 10 gündür kesintisiz bir şekilde azalıyor.

Hisselerin son durumlarına bakacak olursak; ALBRK, saat 15.05’te yüzde 1,66 yükselişle 4,28 liradan işlem görüyor. Bu haftayı yatay eğilimle kapatmaya hazırlanan hissenin değeri, son bir ayda yüzde 6’ya yakın geriledi.

Anlık olarak yüzde 1,54 düşüşle 49,28 lirada seyreden AVHOL, son bir haftada yüzde 12, bir ayda yüzde 13 eridi. Yıllık bazda ise yatırımcısına yüzde 206 oranında getiri sundu.

GCM Yatırım Banner

Yabancı oranının azaldığı bir diğer hisse olan DOFER ise yüzde 1,6 değer kaybıyla 44 liradan fiyatlanıyor. Hisse değeri son bir haftada yüzde 10, bir ayda yüzde 11’den fazla eridi.

GRNYO hissesinde alıcılı bir seans olurken, haftalık kayıp da siliniyor. Yüzde 2,6 yukarı yönde 8,79 liradan işlem gören şirket hissesi, haftalık bazda yüzde 0,11 negatif. Aylık getirisi yüzde 9,8, yıllık getirisi ise yüzde 102 oldu.

Son olarak KARYE’deki duruma baktığımızda, hissede yüzde 3,4 ile sert satış baskısı hakim. 56,4 lirada seyreden şirket hissesi haftayı yüzde 5’e yakın kazançla tamamlamaya hazırlanıyor. Güler Yatırım Holding tarafından dün yapılan açıklamada, Kartal Yenilenebilir Enerji Üretim paylarının holding bünyesindeki şirketlere geçtiği bildirilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın