Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcı Yılın İlk İki Ayında Bu Hisselere Yönünü Çevirdi

Yabancı yatırımcının Türkiye'ye olan ilgisi artarken, yılın ilk iki ayında yabancının aldığı hisseler belli oldu. Detaylar haberde...
Yabancı Yatırımcı Yılın İlk İki Ayında Bu Hisselere Yönünü Çevirdi
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hükümet, yabancı yatırımcıyı ülkeye çekmek için politikalarını uyguluyor. Yabancı yatırımcının Türkiye’ye ilgisinin arttığı açıklanırken, MSCI Gelişmekte Olan Ülkeler Endeksi’ne kıyasla Türk hisse senetlerinin yılbaşından bu yana pozitif ayrışması dikkat çekiyor. Bu bağlamda yabancıların yılın ilk iki ayında aldığı hisseler belli oldu.

Midas’ta yer alan bilgilere göre yabancı yatırımcı Ocak-Şubat döneminde ilgisini işte bu hisselere çevirdi:

“AKBNK – Akbank, SAHOL – Sabancı Holding, YKBNK – Yapı ve Kredi Bankası, FROTO – Ford Otosan, CCOLA – Coca Cola İçecek, KCHOL – Koç Holding, TURSG – Türkiye Sigorta, TTKOM – Türk Telekom, AKFYE – Akfen Yenilenebilir Enerji, MGROS – Migros Ticaret.”

Bu hisseler yabancı yatırımcının en çok alım yaptığı hisseler olurken, AKBNK bu hafta yüzde 18’den fazla kazandırdı. Yıllık yüzde 244 kazandıran hisseler kapanışı 55,65 TL’den yaptı.

Bu hafta yüzde 8’den fazla kazandıran SAHOL hissesi listede yer aldı. Hisseler Ocak-Şubat döneminde kayda değer yükselişler gösterdi. Bu haftayı 89,5 TL’den kapattı.

GCM Yatırım Banner

Yılın ilk iki ayında yükseliş seyrini seyrinde olan YKBNK hisseleri, bu hafta yüzde 15’den fazla kazandırdı. Kapanışı 30,2 TL’den yaptı.

FROTO hisseleri ise yıla güçlü bir giriş yaparak Şubat ayını 1017 TL’den yaptı. Şubat ayından sonra hisselerin yükseliş seyri devam etti. Bu haftayı 1219 TL’den kapattı.

Şubat ayını 647 TL’den kapatan CCOLA hisseleri, bu hafta yüzde 11’den fazla kazandırdı. Kapanışı 644 TL’den kapattı.

2024 yılına güçlü bir giriş yapan KCHOL hisseleri bu hafta yüzde 11,75 kazandırdı. Şubat ayını 168 TL’den kapatan hisseler Nisan ayına kadar yükseliş seyrini sürdürdü. Haftayı 222 TL’den kapattı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın