Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcı Türkiye’deki Kripto Düzenlemesini Bekliyor

Bahçeşehir Üniversitesi BlockchainIST Center Direktörü Erdamar, sektörün önde gelen platformlarının ve yatırımcıların Türkiye'deki kripto pazarına girmeye hazır olduğunu söyledi.
Yabancı Yatırımcı Türkiye’deki Kripto Düzenlemesini Bekliyor
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bir süredir kripto para piyasasına yönelik düzenleme hazırlığında olduğu biliniyor. Bahçeşehir Üniversitesi BlockchainIST Center Direktörü Dr. Öğr. Üyesi Bora Erdamar, yaklaşmakta olan kripto para düzenlemesine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Türkiye’de şu anda yaklaşık 25 milyon kişinin kripto para piyasasında bulunduğunu belirten Erdamar, “Bu veriye baktığımızda gelişmiş ülke ortalamalarının çok üzerinde bir ilgi görüyoruz. Genç nüfusumuzun yüksek olmasının ve Türkiye’nin gelişmekte olan bir ülke olarak yeni teknolojilere çok açık olmasının bu duruma büyük etkisi var.” ifadelerini kullandı.

Erdamar bu nedenle küresel pazarlardaki kripto para projelerinin, alım satım platformlarının ve yatırımcıların Türkiye pazarına giriş yapmak için fırsat kolladığını ve bunun yollarını aradığını söyledi.

Kripto varlıklara olan yüksel ilgi nedeniyle bilinçsiz yatırım ve dolandırıcılıkların yaşanabildiğine dikkat çeken Erdamar, binlerce kişinin mağdur olduğunu belirtti. Thodex olayından sonra bu durumun gündeme geldiğini sözlerine ekledi.

Düzenleme ile Yatırımcı Güvenliği Sağlanacak

Suistimallerin sadece kripto paraların yer aldığı blok zinciri (Blockchain) teknolojisinde oluşmadığını, yapay zeka gibi yeni popülerleşen tüm teknolojilerde benzer durumların yaşandığını vurgulayan Erdamar, düzenlemelerin bir numaralı hedefinin dolandırıcılığa sebep olan bu zemini ortadan kaldırmak olduğunu belirtti.

GCM Yatırım Banner

Düzenlemelerin hem kullanıcıların hem yatırımcıların güvende hissedeceği bir ortam sağlayacağını ifade eden Erdamar, tüm kripto varlık ve finansal teknoloji sektörünün daha güvenli hale getirilmesi ve sağlam temeller üzerinde yükselmesinin amaçlandığını belirtti.

Erdamar regülasyonlarda en çok merak edilen vergi konusuna da değindi. Düzenlemelerle ilgili en çok merak edilen konulardan birisinin vergilendirme olduğunu belirten Erdamar, vergi konusunda çalışmaların büyük gizlilikle devam ettiğini, ancak vergilendirmenin ilk çıkacak çerçeve niteliğindeki yasada değil, detaylı açıklamaların yer aldığı devam niteliğindeki düzenlemelerde netlik kazanmasını beklediklerini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.