Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcı Borsada Bu Endeks Hisselerine Yöneliyor

A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Baki Atılal, yabancı yatırımcıların son dönemde BIST 30’a dahil hisselere yöneldiğini söyledi. Banka hisselerinde artan ilgiye dikkat çekti.
Yabancı Yatırımcı Borsada Bu Endeks Hisselerine Yöneliyor
HABER GİRİŞ

A1 Capital Genel Müdür Yardımcısı Baki Atılal, borsadaki son duruma ilişkin değerlendirmede bulundu. Baki Atılal, bankacılık, sigorta, iletişim, holdingler ve havacılık sektörlerinin borsadaki yükselişe öncülük ettiğini, yabancı yatırımcıların ağırlıklı olarak bankacılık sektörüne ilgi gösterdiğini söyledi.

Yan hisselerde satış baskısı yaşanırken, BİST 30 içindeki hisse senetlerine yönelimin arttığına dikkat çeken Atılal, “İnsanlar trendi kaçırmak istemiyor. Bu durum Eylül ayına kadar sürecek gibi görünüyor. Bankacılık sektöründeki satın alma haberleri, piyasayı yukarı çeken ana etmenlerden biri” diye konuştu. BIST 30 endeksi son bir ayda yüzde 10’a yakın artış kaydetti ve 11.696 puan seviyesinde bulunuyor.

BIST 30 4 saatlik grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Borsa yatırımcılarının son 3 ayda bankacılık, sigorta ve iletişim sektörlerine yoğunlaşmasının arkasında Merkez Bankası’nın attığı normalleşme adımları olduğunu belirten Atılal, “CDS puanlarının düşmesiyle bankacılık sektörüne kâr marjı olarak bir alan açıldı. Yılın ilk çeyreğinde ve nisan ayında kredi tarafında daralma görülse de, yılın üçüncü çeyreğinden itibaren normalleşme bekleniyor ve bu yabancı yatırımcıların ilgisini çekiyor.” ifadelerini kullandı.

2024’ün ana hikayesinin ‘yabancı yatırımcıların geleceği’ beklentisi olduğunu vurgulayan Atılal, bankacılık sektörü enflasyon muhasebesine tabi olmadığından, yabancı yatırımcıların bu sektöre rahatça yatırım yapabildiğini söyledi.

İletişim sektörüne yönelik ilginin global çapta olduğunu belirten Atılal, borsada teknoloji ağırlıklı hisselerin fonlar içinde yer aldığını yaklaşık 40 fonun teknoloji ağırlıklı olduüunu belirtti. Bu fonların alım yapması gerektiğinden, iletişim sektörüne yatırım yapıldığını, global anlamda paranın üç sektöre aktığını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.