Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcı BIST 30 Şirketlerinden Çıkıyor

Borsa İstanbul’da yabancı alımları sürerken, BIST 30 hisseleri içindeki payın azaldığı görüldü. İşte yabancı oranı en çok artan ve düşen o şirketler…
Yabancı Yatırımcı BIST 30 Şirketlerinden Çıkıyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul, dün banka hisselerine gelen güçlü alımların etkisiyle sert yükseldi. Bank of America’nın Türk bankalarına “al” tavsiyesi vermesi, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s’in Cuma günü Türkiye hakkında yapacağı değerlendirmeye dair pozitif beklenti ve Merkez Bankası’nın Perşembe günü başlayacak olan yatırımcı günleri piyasalara bahar havası getirdi.

Haftanın ilk işlem gününde bazı banka hisseleri tavan yaparken sektör endeksi (XBANK) yüzde 8,91 ile en fazla artan oldu. BIST 100 endeksi günü yüzde 2,5 yükselişle 7.818 puandan tamamladı.

BIST 30 endeksi (XU030) ise kapanışı yüzde 3,05 artışla 8.464 puandan yaptı. Bugün ise saat 13.17 itibarıyla yüzde 0,02 ekside 8.459 puandan işlem görüyor. Dünkü işlemlerde endekse en büyük katkıyı tavan yapan Akbank (AKBNK) ve Yapı Kredi Bankası (YKBNK) hisseleri sağlarken, Tüpraş (TUPRS) ve Astor Enerji (ASTOR) ise negatif katkı sağladı.

Gübretaş Hisselerinde Yabancı Payı Azalıyor

Gübretaş Hisselerinde Yabancı Payı Azalıyor
Kaynak: Halk Yatırım

Halk Yatırım’ın günlük raporuna göre BIST 30 hisselerinde yabancı payındaki düşüşün çoğunlukta olduğu görüldü. 30 hissenin 15 tanesinde yabancı payı azalırken günlük bazda en fazla düşüş yüzde 4,02 ile Gübretaş’ta (GUBRF) ve yüzde 1,91 ile Sasa’da (SASA) gerçekleşti.

Yabancı payı en çok artanlar ise yüzde 0,92’yle Hektaş (HEKTS) ve yüzde 0,72’yle Pegasus (PGSUS) oldu.

Şimdi Kayıt Olun

Endeks hisselerinin 24 tanesinin işlem hacmi 1 aylık ortalamasının üzerine yükselirken, 6 hissenin işlem hacminde yüzde 14 oranında bir geri çekilme oldu. Hacim artışı olan hisselerin son işlem günündeki ortalama performansı yüzde 3,12, hacim azalması olanların ortalaması ise yüzde 0,84 olarak gerçekleşti.

BIST 30 hisselerinden Akbank ve Yapı Kredi, hem günlük hem haftalık olarak yükselirken, Tüpraş ve Gübretaş haftalık dönemde geriledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.