Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Yatırımcı 9 Haftanın Artından Hisse Satışı Yaptı

Yabancı yatırımcının 9 haftalık alım serisi Merkez Bankası'nın verilerine göre 11 Ağustos haftasında 101 milyon dolarlık net hisse satışı ile son buldu.
Yabancı Yatırımcı 9 Haftanın Artından Hisse Satışı Yaptı
HABER GİRİŞ

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından haftalık olarak açıklanan menkul kıymet istatistikleri yayımlandı. İstatistiklere göre yurt dışında yerleşik kişiler, 11 Ağustos haftasında net 101 milyon dolarlık hisse senedi sattı.

Merkez Bankası’nın açıkladığı 11 Ağustos haftasının menkul kıymet istatistiklerine göre 8,8 milyon dolarlık Devlet İç Borçlanma Senedi (DİBS) alındı.

İstatistikler incelendiğinde 1,3 milyon dolarlık ise Şirket Borçlanma Senetleri (ŞBS) alındığı kaydedildi.

9 haftadır yurt dışı yerleşikler tarafından devam eden alım serisi 11 Ağustos haftasında 101 milyon dolarlık net hisse satışı ile sona ermiş oldu.

Hisse Senedi Stoku 30 Milyar 68,2 Milyon Dolara Yükseldi

Yurt dışındaki yerleşik kişilerin 4 Ağustos’ta 28 milyar 747,2 milyon dolar olan hisse senedi stoku, 11 Ağustos haftasında 30 milyar 68,2 milyon dolara yükseldi.

GCM Yatırım Banner

11 Ağustos haftasında yurt dışında yerleşik kişilerin DİBS stoku 4 Ağustos haftasındaki 875 milyon dolarlık seviyesinden 878,3 milyon dolara yükseldi.

ŞBS stoklarına bakıldığında 4 Ağustos haftasındaki 58,4 milyon dolarlık seviyesinden 11 Ağustos haftasında 59,7 milyon dolara çıktı.

Merkez Bankası’nın bugün yayımladığı rapora göre tahvil tarafından ise 8,8 milyon dolarlık alımın gerçekleştiği görüldü.

9 Haziran ile 4 Ağustos dönemi arasında yabancı yatırımcının 1,93 milyar dolarlık net hisse alımı yaptığı açıklanmıştı. Söz konusu hisse alımı, 2 Ocak’tan bu yana yabancılar tarafından yapılan en uzun alım serisi olarak kaydedilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.