Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı TL’den Ümidi Kesmedi: Kısa Pozisyon için Uygun

Son yıllarda sistematik olarak değeri düşürülen TL için beklentiler yüksek sesle konuşulmaya başlandı. UBS, paylaştığı analizde TL önerisi sundu.
Yabancı TL’den Ümidi Kesmedi: Kısa Pozisyon için Uygun
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

2023’ü değer kaybıyla geçiren TL’nin adı uluslararası araştırmalarda dolara karşı en büyük kayıp yaşayan para birimi olarak anılırken, Merkez Bankası’nın New York’ta düzenlediği yatırımcı toplantıları için yabancı kurumlardan analizler gelmeye devam ediyor. İlki bugün düzenlenecek olan “Yatırımcı Günleri” etkinliği öncesi çarpıcı bir TL analizi geldi.

Dünyanın en büyük menkul kıymetler yöneticileri arasında gösterilen, Zürih merkezli İsviçre bankası UBS, Türk lirası için beklenti yaratacak bir çıkarımda bulundu.

Bankanın analizinde, TL için orta vadeli risk/prim oranının kısa pozisyon için hala daha uygun göründüğü belirtildi.

Bankanın bugün tarihli raporunda, yatırımcılara 23 Kasım 2023 tarihinden itibaren 3 aylık forward aracılığıyla dolar/TL’de kısa pozisyon tavsiyesi sunuldu. Tavsiyeye göre dolar/TL’nin forward işlemlere karşı eğimi orta vadede aşağı yönlü.

Raporda, uzun zamanlı yüksek negatif reel faiz döneminin sonlanması, düşen iç talep ve altın ithalatındaki teşviklerin azalması da göz önüne alındığında bu yıl için 39 milyar dolar olan cari açık tablosundaki riskler aşağı yönlü revize edildi.

GCM Yatırım Banner

Tavsiye Raporunda BAE Detayı

Raporda ayrıca Aralık ayı verilerine göre dış ticaret açığının yavaş yavaş iyileşmesiyle dengesizliklerin de giderilmeye yakın olduğu notu düşüldü.

Ek olarak Türkiye ekonomisine katkısı bulunan körfez desteğine atıf yapıldı. Temmuz 2023 döneminde Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ile 50 milyar dolarlık anlaşmanın imzalandığı, böylece diğer yatırım girişlerinin devamının geleceği sinyallerinin alındığı belirtildi. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.