Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Devam Dedi! Teknoloji Hissesini 10 Gündür Alıyor

Yabancı yatırımcının gözünü diktiği hisseler yerli yatırımcının da yakın markajına girerken, bedelsiz sonrası yüzü gülmeyen şirket yine gündemde...
Yabancı Devam Dedi! Teknoloji Hissesini 10 Gündür Alıyor
HABER GİRİŞ

Yabancı yatırımcılar borsada günlük bazda hangi hisseye bakıyorsa yerli yatırımcı da o yöne gitmeye başlıyor. Kısa vadede çok da avantajlı görünmese de uzun vadede bu hisseler yatırımcıların yüzünü güldürüyor. Borsa İstanbul’da karanlık günler yaşanırken yabancı yatırımcı oranının bir önceki güne göre -0.33 düşüşle 34.48 seviyesinde olduğu görülüyor.

Yabancının alım yaptığı şirketleri incelediğimiz zaman 10 gün boyunca aralıksız alım yaptığı isim, son günlerin en tanıdık şirketlerinden birisi olmasıyla dikkat çekti. Yüzde 1200 oranındaki dev bedelsiz sermaye artırımı sonrasında belini doğrultamayan teknoloji şirketi Mia Teknoloji, 10 gündür yabancı yatırımcı tarafından alınmaya başlandı.

İş Yatırım tarafından paylaşılan günlük yabancı oranları tablosuna göre; Mia Teknoloji hisseleri 28 Kasım’dan itibaren her gün alım gördü.
İş Yatırım Günlük Yabancı Oranları - 13.12.2023
Kaynak: İş Yatırım

Mia Teknoloji hisselerindeki günlük yabancı oranı bugün itibarıyla yüzde 5,36 düzeyine ulaştı. Hisseler ise bugünkü işlemlerde TSİ 14:05 sularında yüzde 3,79 düşüşle 37,04 lirada gezmeye başladı.

MIATK kodlu hisseler, 20 Kasım’da (bedelsiz sonrası) 55,9 liradan işlemlere açıldıktan sonra 36,86 liraya kadar indi. Ardından 40 liranın üstünü test etse de bunda başarısız oldu ve 40 liranın altında fiyatlanmaya başladı. Bunun sonucunda yıllık getirisi yüzde 280 düzeyine inerken, aylık yüzde 28,33 ekside performans gösterdi. Haftalık bazda ise yüzde 15’e yakın kayıpla işlem görüyor.

Yabancının Mia Teknoloji sonrasında 9 gün boyunca aralıksız aldığı hisse Global Yatırım Holding hisseleri (GLYHO) oldu. Hisselerdeki günlük yabancı oranı yüzde 19,89 düzeyine ulaştı.

GCM Yatırım Banner

INDES, TUPRS ve YEOTK hisseleri de yabancı yatırımcı tarafından aralıksız 8 gündür alım görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.