Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Yabancı Basının Gündemi Türkiye: Seçim Piyasaları Salladı

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci tura kalma ihtimaliyle birlikte küresel medya kuruluşları Türkiye’deki seçimlere dikkat çekmeye devam ediyor. İşte detaylar;
Yabancı Basının Gündemi Türkiye: Seçim Piyasaları Salladı
HABER GİRİŞ

Uzun süredir hem yurt içinde hem yurt dışında gündemde olan Cumhurbaşkanlığı seçimleri sona erdi. Son verilere göre sandıkların yüzde 99,4’ü açıldı ve mevcut tabloda TBMM’de Cumhur İttifakı yüzde 49,37 oyla 321 milletvekili, Millet İttifakı yüzde 35,12 oyla 213 milletvekili, Emek ve Özgürlük ittifakı ise yüzde 10,53 oyla 66 milletvekili çıkarmış oldu.

Dünyanın önde gelen haber ajansları ve basın kuruluşları Türkiye’deki seçimi değerlendirmeye devam ediyor. Yakından takip edilen seçimlerle ilgili birçok farklı başlık atıldı ve haber merkezlerinin seçimi ele alış şekli birbirinden farklı oldu.

Bloomberg International

Yabancı Basının Gündemi Türkiye: Seçim Piyasaları SalladıKaynak: Bloomberg

Türkiye’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Cumhur İttifakı adayı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçimlerde net bir zafer ilan edemediğini yazan Bloomberg International, seçimlerin piyasaları salladığı vurgulandı.

Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarına dikkat çekilen haberde seçimlerin ikinci tura kalabileceği ifade edildi. Henüz sandıkların yüzde 100’ünün açılmamasından dolayı Erdoğan’ın zafer ilan etmesinin hala ihtimal olarak göründüğü, fakat ikinci tura gidilmesinin daha ağır bastığı paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Bloomberg International, Erdoğan’ın siyası hayatındaki en zorlu seçim maratonunda anketlerin gösterdiğinden daha olumlu bir performans gösterdiğini yazdı.

Financial Times

Yabancı Basının Gündemi Türkiye: Seçim Piyasaları SalladıKaynak: Financial Times

Seçimin oldukça çekişmeli geçtiğine belirten Financial Times ise Erdoğan’ın tahminlerden daha iyi bir sonuç aldığı aktarıldı. Hiçbir adayın yüzde 50’yi aşamadığı, Erdoğan’ın sağ koalisyonda Meclis’te çoğunluğu elde ederek konumunu güçlendirdiği ifade edildi.

Reuters

Reuters ise “Türkiye Erdoğan’ın Önde Olduğu Seçimlerde 2. Tura Kalma İhtimaliyle Karşı Karşıya” başlığını kullanarak NATO üyesi ülkede Erdoğan’ın Kılıçdaroğlu karşısında çoğunluğu sağlayamadığını ifade etti.

Yabancı Basının Gündemi Türkiye: Seçim Piyasaları SalladıKaynak: Reuters

Seçimlerde sadece ülkeyi kimin yöneteceğinin değil aynı zamanda yükselen yaşam maliyetleriyle kimin mücadele edeceğinin, Rusya, Orta Doğu ve Batıyla ilişkilerin nasıl yönetileceği, laik, demokratik bir yola girilip girilmeyeceğinin belirleneceği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.