Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

XRP Yasal Zaferin Ardından Haftalık İşlem Hacminde Bitcoin’i Geçti

Ripple ağının yerel tokenı olan XRP'nin, haftalık ortalama işlem hacminde öncü kripto varlık Bitcoin'i geçtiği bildirildi. Detaylar haberde;
XRP Yasal Zaferin Ardından Haftalık İşlem Hacminde Bitcoin’i Geçti
HABER GİRİŞ

Kripto pazarı analitik şirketi Kaiko, Ripple ağının yerel tokenı XRP’nin, haftalık ortalama işlem hacminde amiral kripto varlık Bitcoin’i (BTC) geçtiğini bildirdi. Geçen haftaki mahkeme kararından bu yana, tüm kripto ticaret hacminin yüzde 21’inin XRP için olduğu belirtildi.

Uzmanlar, bu başarının, Ripple’ın dikkatleri üzerine çektiği son yolculuğundaki pek çok başarıdan sadece biri olduğuna dikkat çekti.

Mahkeme Kararı XRP’ye Hareket Getirdi

Ripple’ın son zamanlarda manşetlerde yer almasının arkasında lehine bir dönüm noktası niteliğindeki mahkeme kararı bulunuyor. Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) başlangıçta şirketi karşı kayıtsız menkul kıymetler satmakla suçlayarak yasal işlem başlatmıştı.

Bununla birlikte, New York’taki bir federal yargıç, yakın zamanda XRP’nin yalnızca belirli yazılı sözleşmeler kapsamında doğrudan kurumsal yatırımcılara satıldığında menkul kıymet olduğunu açıkladı. Buna göre token, kripto borsalarında bireysel yatırımcılara satıldığında, menkul kıymet sayılmamaktadır.

Bu karar, büyük kripto para birimi borsalarının XRP’yi yeniden listelemesine yol açarak talepte ve ticaret hacminde önemli bir artışa neden oldu.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: KaikoData

Piyasada Dalgalanma

Geçen haftaki mahkeme kararı, XRP için bir ralliyi katalize etti ve fiyat, yaklaşık yüzde 65’lik artış gösterdi.

Mahkemedeki zaferin ardından çeşitli platformlarda yeniden listeleme, tokena karşı önemli bir ilgiyi uyandırdı ve ticaret hacimlerini yeni zirvelere taşıdı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: KaikoData

Ancak, XRP’nin son zirvesine ulaştıktan sonra yüzde 20’lik bir değer düşüşü yaşadığını belirtmekte fayda var. Yine de bu, XRP için piyasa duyarlılığını azaltmış gibi görünmüyor. Haftalık işlem hacmindeki son artış, tokenı çevreleyen artan ilgiyi ve etkinliği vurgulamaktadır.

Son yedi günlük zaman dilimi içinde XRP, piyasa değerindeki artışın yanı sıra fiyatında yüzde 59,4’lük bir artış gördü. XRP piyasa hacmi, geçen hafta başında 25 milyar dolarlık bir alt sınırdan bugün itibariyle 39 milyar dolar hatta 40 milyar doların üzerine çıktı.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Bitcoin’in Tökezlemesi

Öte yandan, Bitcoin kripto para piyasasında lider bir aktör olmaya devam etse de, XRP’nin haftalık işlem hacmindeki son artış, Bitcoin’in uzun süredir devam eden hacim hakimiyetini bir an için gölgede bıraktı.

Son birkaç gün içinde BTC’nin piyasa değeri 30 milyar doların üzerinde bir düşüş gördü. Varlığın piyasa değeri, geçen Salı görülen 591 milyar dolardan bugün itibariyle yaklaşık 579 milyar dolara düştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.