Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

XRP Fiyatı Gerilerken Boğalar Momentumu Değiştirebilecek mi?

XRP son dönemdeki kazançlarını kaybetmeye devam ederken, boğaların momentumu değiştirme çabaları sürüyor. Fiyat nereye gidebilir? Detaylar...
XRP Fiyatı Gerilerken Boğalar Momentumu Değiştirebilecek mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ripple ağının yerel kripto para birimi XRP’nin, kripto para piyasalarındaki genel görünüme uyum sağlamasına bağlı olarak son dönemdeki kazançlarının büyük bölümünü erittiği gözlemleniyor. Gözler FED faiz kararına çevrilmişken XRP’yi önümüzdeki günlerde neler bekliyor olabilir?

Son dönemde SEC davasından gelen olumlu haberlerin de desteğiyle değerinde keskin bir artış sağlayan XRP, birkaç büyük engeli aşarak görünümünü iyileştirdi. Ancak fiyat, 19 Nisan’da 0.5387 dolar gibi önemli bir direnç seviyesine ulaştığında ivmesini kaybederek düşüşe başladı.

Mevcut duruma bakıldığında önceki kazanımlarından vazgeçerek değerinde dramatik bir düşüş gördüğü gözlemlenen XRP için birçok yatırımcının artık momentumun ne zaman değişeceğinden ve değer düşüşünün olası nedenlerinden emin olmadığı görülüyor.

XRP Düşüşten Kurtulacak mı?

XRP, Ripple’ın ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile devam eden davası nedeniyle uzun zamandır piyasa oyuncuları tarafından en yakından izlenen dijital varlıklardan biri konumunda. Token, yıl başladığından bu yana kripto para piyasasında önemli dalgalanmalar gördü.

Ancak altcoin, son zamanlarda değerinde düşüş yaşamaya başlayıp önceki kazançlarını sildi ve yatırımcıları, varlığın geleceği konusunda belirsiz halde bıraktı.

GCM Yatırım Banner

Korku ve Açgözlülük Endeksi Ne Diyor?

Mevcut XRP fiyat görünümü, korku ve açgözlülük endeksi puanı 29 ile düşüş eğilimi gösteriyor. Bu seviye, fiyat yatırımcıların ve tüccarların piyasaya girmekten korktuğu bölgede olduğu için düşüş eğiliminin devam edeceğini gösteriyor. Yatırımcının duyarlılığı ve piyasa yapısı, artan satış ivmesine ve düşüş trendi hareketine yol açmış durumda.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

XRP’nin mevcut fiyatı haber yazımı itibarıyla 0.4530 dolar ve 24 saatlik yüzde 2.10 düşüş gösteriyor. 23 milyar dolarlık piyasa değeri yüzde 0.88’lik bir düşüş gösterirken, 24 saatlik 890 milyon dolarlık işlem hacmi ise yüzde 1.28’lik düşüşe işaret ediyor.

Fiyatı Neler Bekliyor?

Analist Eli Dambel’ göre XRP’nin fiyatı, şu an için güçlü düşüş momentumu nedeniyle 0.4405 dolar bölgesindeki kritik destek seviyesine doğru ilerliyor gibi görünüyor.

XRP boğalarının satın alma ivmesini düşürmesi halinde fiyat, yakında 0.4405 dolar seviyesindeki desteği kaybedebilir ve daha fazla düşüş için kanal açabilir. Tersine, kenarda kalan yatırımcılar mevcut seviyelerden sıçramaya destek verirse, bu durumda XRP’nin fiyatı yükseliş eğilimini geri kazanabilir.

Boğaların 0.4869 dolar civarındaki psikolojik direnci geçmesi halinde ise boğaların güçlü bir baskı oluşturmasıyla bir sonraki direnç alanı olan 0.5387 dolar hedef olabilir. Bu direncin desteğe dönüşmesi, ayrıca düşüş tezinin geçersiz kılınmasını sağlayacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

Göstergelere bakıldığına; XRP’nin fiyatı, 50 günlük basit hareketli ortalamadan (SMA) düştü ve bu da satıcıların seviyeyi agresif bir şekilde savunmaya devam ettiğini gösteriyor. Ayılar, fiyatı 0.4405 dolarlık önemli destek bölgesine düşürmeye çalışacak.

Göreceli güç endeksi (RSI) ise ayıların hakimiyetini koruyabileceğini gösteren bir düşüş eğilimi oluşturmaya çalışıyor. 38 RSI değeri, XRP’nin aşırı satış bölgesine yakın olduğunu gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.