Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

XRP Balinaları Şaşırtıyor! Ripple Boğa Koşusu Yaklaşıyor mu?

SEC ile davası süren Ripple'ın yerel tokenı XRP'de balina hareketleri iyice dikkat çekmeye başladı. Bir boğa koşusu işareti olabilir mi? Detaylar haberde;
XRP Balinaları Şaşırtıyor! Ripple Boğa Koşusu Yaklaşıyor mu?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

XRP fiyatı 2022 yılı boyunca süren kripto kışında piyasaların geneline uyum sağlayarak düşük seviyelerde gezindi. Ripple Labs ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) arasında süren ve ne zaman sona ereceği henüz belli olmayan yasal süreç bu gidişata yardımcı olmadı.

Ancak, XRP hala balinaların ve kurumsal yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Kripto para biriminin iyileşme şansı sürüyor ve bu, tokenın balina toplu alımının arkasındaki motivasyon gibi görünüyor.

XRP için Dikkat Çeken Balina İşlemleri

WhaleAlert, balinaların son gün değeri 53 milyon dolara yaklaşan 128 milyon adetten fazla XRP taşıdığını bildirdi. Bu süreçte kayıt altına alınan en büyük balina etkinliği, yaklaşık 15 milyon dolar değerindeki 35 milyon XRP tokenın Bitstamp borsasına taşınması oldu.

Verilere bakıldığında balinaların 24 saat içinde 69 milyona kadar XRP token satın aldığı görülüyor. Whale Alert tarafından kaydedilen ilk birikim, bir Bitstamp adresine 33 milyon XRP’nin (yaklaşık değeri 13 milyon doların üzerinde) eklenmesi oldu.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @whale_alert

Bir diğer büyük balina birikimi ise bir Bitstamp adresine gönderilen, işlem anında 14.972.855 dolar değerinde 36 milyon token oldu.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @whale_alert

Whalestats bunun yanı sıra, kripto varlığın ilk 100 BSC balinası arasında en çok işlem gören token olduğunu belirtti. Bu listedeki ilk 100 balina, şu anda tüm portföylerinin yüzde 2.5’ini oluşturan 28.6 milyon dolar değerinde XRP’ye sahip.

Son birkaç gün itibarıyla XRP ağında balina etkinliğinin artış gösterdiği gözlemlendi. WhaleAlert, anonim balina adresleri arasında 600 milyon XRP tokenını aşan büyük transferler bildirdi. Balina transferleri, 2023’ün başından bu yana yatırımcılardan artan kripto girişlerinin ortasında gelmiş oldu.

WhaleAlert’in bildirdiği üzere tek bir işlem, iki isimsiz balina adresi arasında 254.594.795 XRP tokenı taşınmasıyla gerçekleşti ve 107.778.830 dolar tutarındaydı. Bir diğer işlem ise bilinmeyen bir balina adresinden Bittrex kripto borsası bağlantılı bir cüzdana 89.110.472 dolar değerinde yaklaşık 221.500.500 XRP transferiydi. Söz konusu transferlerin her birinin tek işlemde gerçekleşmiş olması dikkat çekti.

Ripple, SEC’e Karşı: Son Görünüyor mu?

Ripple Labs, Ripple geliştiricileri ve SEC arasında devam eden hukuk mücadelesi muhtemelen 2023 yılı içinde sona erecek. Ripple Labs Başkanı Brad Garlinghouse, devam eden davada 2023’ün ilk yarısı itibarıyla bir sonuca varmayı umduğunu söyledi.

SEC, 2020’de Ripple Labs’a kayıtsız menkul kıymetler olduğunu söylediği XRP tokenlerını halka sattığı için dava açtı. SEC, XRP’yi defalarca menkul kıymetler olarak sınıflandırdı ve Ripple savunma ekibi bu fikre itiraz etti. Garlinghouse, kararın biraz zaman alacağını ancak Ripple’ın zafer şansına olan güveninin yüksek olduğunu belirtti.

Ancak, SEC Başkanı Gary Gensler tüm kriptoları menkul kıymet olarak etiketlediğinden anlaşmanın pek olası olmadığını vurguladı. Her iki taraf da özet karar önergesindeki son adımı tamamladı ve şimdi mahkemenin kararını bekliyor.

Bu arada, Ripple baş hukuk müşaviri Stuart Alderoty, davanın sonucunun kripto alanında hangi tokenlerın menkul kıymet olduğunu belirleyeceğini söyledi. Kararın sektördeki kripto varlık düzenlemelerini etkileyeceğini de sözlerine ekledi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Piyasa değeriyle en büyük 6. kripto para birimi konumundaki XRP, haber yazımı itibarıyla 0.41 doların biraz üzerinde işlem görmeye devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.