Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Xiaomi’nin Geliri Çin’deki Kısıtlamalar Nedeniyle Yüzde 20 Düştü

Çin’in önde gelen teknoloji şirketi Xiaomi, ikinci çeyrek gelirlerinde düşüş bildirdi. Düşüşte Çin’deki Covid-19 kısıtlamalarının etkili olduğu kaydedildi.
Xiaomi’nin Geliri Çin’deki Kısıtlamalar Nedeniyle Yüzde 20 Düştü
HABER GİRİŞ

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden Xiaomi, ikinci çeyrek bilançosunu paylaştı. Şirket Çin’deki Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle gelirlerinde düşüş yaşandığını bildirdi.

Satışlar yıllık bazda yüzde 20 düşüşle 10.31 milyar dolara geriledi ve tahminlerin altında kaldı. Rapor şirketin listeye alınmasından bu yana ilk gelir düşüşünü açıkladığı önceki çeyreğe göre daha keskin bir gerilemeye işaret etti.

Net gelir yüzde 67 düşüşle 2,08 milyar yuana düşerek analistlerin tahminlerini de kaçırdı. Xiaomi başkanı Wang Xiang rapora dair açıklamasında, “Çin pazarında pandeminin yeniden canlanması vardı. Bu nedenle talep zor ve zayıftı.” ifadelerini kullandı.

Xiaomi Enflasyondan Olumsuz Etkilendi

Wang, artan yakıt fiyatları, girdi maliyetleri ve enflasyonun denizaşırı satışları da etkilediğini sözlerine ekledi. Net kar, satışlar ve promosyonlar yoluyla envanteri temizleme baskısının bir sonucu olarak azalma kaydetti.

Çin’in tüketici tüketimi, yılın ilk yarısında Şanghay ve diğer şehirlerdeki karantinaların etkisi nedeniyle toparlanmakta zorlandı. Araştırma firması Canalys’e göre Çin’in uzun süredir durgun olan akıllı telefon sektörü, ikinci çeyrekte birim sevkiyatlarının yıllık yüzde 10 düşmesiyle daha da geriledi.

GCM Yatırım Banner

Şirketin toplam gelirinin yarısından fazlasını oluşturan Xiaomi’nin akıllı telefon satışları yüzde 29 düştü. Xiaomi geçen yıl ABD yaptırımlarına maruz kalan rakibi Huawei’nin pazar payından yararlanmış ve satışlarında bir artış görmüştü.

Xiaomi Hisselerinde Büyük Kayıp

Bu artış kısa sürdü ve şirketin hisse senedi fiyatı, yavaşlayan Çin ekonomisi ve zayıflayan denizaşırı büyümenin etkisiyle 2022’nin başından bu yana yaklaşık yüzde 40 düştü. Xiaomi, Çin dışındaki en güçlü pazarı olan Hindistan’da, vergi düzenleyicilerinden kaçtığı iddiasıyla hükümet soruşturmalarına maruz kaldı.

Nisan ayında Hindistan vergi makamları, telif hakkı ödemeleri kisvesi altında yasa dışı olarak yurtdışına para aktardığını iddia ederek şirketten 725 milyon dolarlık varlığa el koydu. Xiaomi ise iddiaları reddetti.

Çin’de ve dünyada akıllı telefon pazarının zayıflaması, Xiaomi’nin yeni fırsatlar aramasına neden oldu. Şirket bu ayın başlarında Çin’deki belirli şehirlerde sürücüsüz araçları test etmeye başladığını açıklamıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.