Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Xi Yeni Sosyalist Bir Tibet İnşa Etmek için Çağrıda Bulundu

Çin Devlet Başkanı Xi, Tibet'i birlik ve nezaketle desteklenen müreffeh, uyumlu ve "yeni sosyalist bir Tibet" inşa etmeye çağırdı. Detaylar haberde;
Xi Yeni Sosyalist Bir Tibet İnşa Etmek için Çağrıda Bulundu
HABER GİRİŞ

Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenlenen G7 Zirvesi’nde üye ülkeler insan haklarına ilişkin endişelerini dile getirmesinin ardından Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, Tibet’i birlik ve nezaketle desteklenen yeni sosyalist bir Tibet inşa etmeye çağırdı.

Çin anakarasında bulunan ülke Tibet Özerk Bölgesi hakkında nadir yorumda bulunan Xi, bölgenin yüzyıllardır mücadele ettiği yoksulluğun üstesinden gelmesinin ardından yüksek kaliteli kalkınmayı teşvik etme çabalarını hızlandırması gerektiğine işaret etti.

Reuters haberinde Tibet ekonomisinin 2022’de değer bazında 216,5 milyar yuana (31 milyar dolara) ulaştığını, değerinse Çin’in yüzde 3’lük ulusal büyüme oranına denk geldiğini anımsattı.

Tibet’in son yıllardaki hızlı ekonomik gelişimine rağmen Çin, Budistlerin çoğunlukta olduğu bölgede dini ve kültürel özgürlükleri bastırmakla suçlanıyor. Pekin ise söz konusu suçlamaları reddediyor.

Halkın Mutluluğu, Nihai İnsan Hakkıdır

Devlet tarafından yönetilen Xinhua haber ajansına göre Çin’de Tibet’in gelişimiyle ilgili bir foruma gönderdiği tebrik mektubunda Xi, “Halkın mutluluğu nihai insan hakkıdır, oysa kalkınma insanlara daha iyi yaşamlar sunmanın anahtarıdır.” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

Çin birliklerini bölgeye gönderdikten sonra 1951’de Tibet’i barışçıl bir şekilde kurtardığını ileri sürüyor. Müdahalesinin geriye dönük bir feodal serfliği sona erdirdiğini söyleyerek yanlış yapmayı reddediyor.

Japonya’nın Hiroşima kendinde hafta sonu düzenlenen G7 Zirvesi’nin ardından yayımlanan bildiride grup, Tibet de dahil olmak üzere Çin’deki insan hakları durumuyla ilgili endişelerini dile getirmişti.

Reuters yayımlanan bildiride, liderlerin endişelerinin devam edeceğini vurguladı. Bu durumsa bölgeyle ilgili problemleri tamamen iç mesele olarak gören Pekin’i kızdırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.