Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Elektrik Endeksi, Sektör Hisselerinde Düşüşle Kayıplarını Genişletiyor

BIST Elektrik Endeksi'nde büyük düşüş görülürken, sektör hisselerindeki negatif performansın etkisi gözleniyor.
Elektrik Endeksi, Sektör Hisselerinde Düşüşle Kayıplarını Genişletiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul’da sektör endekslerinde düşüş eğilimlerinin görüldüğü bir gün yaşanıyor. Yine de dün akşam dolarda görülen ani yükselişin etkisiz kaldığı bir gün yaşanıyor. BIST 100 endeksi 1400 puanın üstünde işlem görmeye başlarken, elektrik endeksinde büyük kayıplar söz konusu.

Borsa İstanbul Elektrik Endeksi (XELKT) günü negatif bölgede geçirirken, kapsamında yer alan hisselerde görülen değer kaybının etkileri gözleniyor. Endeks kapsamında yer alan hisselerin sadece birkaç tanesi pozitif bölgede seyrediyor.

XELKT kodlu endeks, TSİ 16:40 sularında %0,92 oranında ekside 86,23 puanda seyrediyor.
XELKT Yüzde 0,92 Düşüş
Kaynak: Paratic Piyasalar

Endeks dünkü işlemlerde 87,45 puana kadar yükseldikten sonra kapanışı 87,03 puandan gerçekleştirdi. Bugünkü işlemlere ise 87,11 puandan hafif artıda başladıktan hemen sonra 86,53 puana kadar geriledi. Ardından negatif yönlü bir performans gösteren endeks, TSİ 13:35 sularında 85,8 puana kadar geriledi.

Endeks günün ikinci yarısında bir miktar toparlanma eğilimi gösterse de 86,5 puanın altında kaldı. Endeksteki aşağı yönlü eğilimin devam etmesi durumunda 85 puandaki destek noktası takip edilecek. Yukarı yönlü eğilimde ise 87 puan direnç noktası konumunda bulunuyor.

Elektrik endeksinin performansı incelendiğinde ise haftalık %0,68 oranında düşüş kaydettiği görülüyor. Aylık %2,92 oranında düşüş gösteren endeks, yıllık bazda %25,21 oranında değer kazanmış durumda bulunuyor.

GCM Yatırım Banner

Endeks kapsamında yer alan hisseler arasında en kötü performansı %9,95 düşüşle Biotrend, %3,64 düşüşle Esenboğa Elektrik, %2,52 düşüşle Naturel Enerji bulunuyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.