Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

WEP’ten Korkutan Rapor: Küresel Riskler Açıklandı!

Dünya Ekonomik Forumu iki ve on yıllık dönemlerde dünyayı bekleyen risk tahminlerini paylaştı. Raporda şartların daha da kötüleşeceği tahmini yer aldı.
WEP’ten Korkutan Rapor: Küresel Riskler Açıklandı!
HABER GİRİŞ

Dünya Ekonomik Forumu, büyüyen küresel kırılmalar karşısında diyalog ihtiyacını vurgulayan Küresel Riskler Raporu 2024’ü yayınladı. Raporda en önemli riskler arasında siber suçlar, yapay zekanın olumsuz sonuçları ve aşırı hava olayları öne çıktı.

Uzmanlar her birinin karşılaştığı zorlukların yanı sıra yanıt verme kapasitesinin de arttığını belirtiyor. Aşırı hava olayları, dünya sistemlerindeki kritik değişiklik, biyolojik çeşitlilik kaybı ve ekosistemin çöküşü, 2024 Küresel Riskler Raporu’nda yer alan en önemli üç uzun vadeli risk olarak sıralandı. Bu risklerin birbirleriyle ilişkili olduğu belirtildi.

Hayat pahalılığı krizinin, 2024 görünümünde önemli bir endişe olmaya devam ettiğine yer verilen açıklamada, enflasyonun ve ekonomik gerilemenin iki yıllık dönemde ilk 10 risk sıralamasında yer aldığı kaydedildi.

WEF Genel Müdürü Saadia Zahidi, kutuplaştırıcı söylemler ve güvensizlikle karakterize edilen istikrarsız bir küresel düzenin oluştuğuna dikkat çekerek, “Dünya liderleri kısa vadeli krizleri ele almanın yanı sıra daha dayanıklı, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir gelecek için zemin hazırlamak üzere bir araya gelmelidir.” açıklamasında bulundu.

Toplumsal kutuplaşmanın iki yıllık zaman diliminde üç risk arasında yer aldığına dikkat çekilen raporda, uzu vadede de bunun risk yarattığına yer verildi. Uzun vadede gelişimsel ilerlemenin ve yaşam standartlarının risk altında olduğu uyarısı yapıldı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın