Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Warren Buffett Goldman Hisselerinin Çoğunluğunu Sattı

Omaha Kahini, Goldman Sachs ve diğer birkaç firmadaki hisselerini azalttı. Detaylar şöyle;
Warren Buffett Goldman Hisselerinin Çoğunluğunu Sattı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın en zenginleri arasında yer alan Warren Buffett, namıdiğer Omaha Kahini, Goldman Sachs ve diğer birkaç firmadaki hisselerini azalttı.

Cuma günü SEC’e yapılan bildirime göre Berkshire Hathaway ilk çeyrekte Goldman Sachs’ın yanında enerji şirketi Philips 66 ve sigorta şirketi Travelers hisselerini sattı. Ünlü yatırımcının holdingi, Mart sonunda Goldman pozisyonunu yüzde 84 azaltarak Aralık sonundaki 12 milyon Goldman hissesinden 2 milyondan az Goldman hissesine düşürdü.

Satışlar, yatırım bankasının dönem içinde üçte bir oranında gerilemesiyle birleştiğinde Berkshire Hathaway’in Goldman hissesinin değerinin 2,8 milyar dolardan 300 milyon doların altına düşmesiyle sonuçlandı.
Goldman Sachs Hisse
Kaynak: Yahoo! Finance

Mayıs başındaki yıllık hissedar toplantısında tüm havayolu hisselerini sattığını açıklayan Buffett, 31 Aralık’ta 25 milyon dolar olan Philips 66 ve 43 milyon dolar olan Travelers pozisyonlarından da çıktı. Ayrıca Amazon, JPMorgan, Liberty Global, Sirius XM, Synchrony Financial, Teva Pharmaceuticals ve Verisign dahil olmak üzere birçok işletmedeki hisselerini azalttı.

Şirket bu dönemde sadece birkaç hisse satın alırken PNC’deki payını yüzde 6 artırdı.

Ayrıca Nisan’da hepsini elden çıkarmadan önce Delta Air Lines, American Airlines, Southwest Airlines ve United Airlines’tan ikisindeki hisselerini artırdı. Berkshire’ın hisse senedi satışları, koronavirüs satışıyla birleştiğinde, hisse senedi portföyünün toplam değerinin ilk çeyrekte yüzde 27 oranında düşerek yaklaşık 242 milyar dolardan 176 milyar dolara gerilediğini gösterdi.

GCM Yatırım Banner

SEC dosyalaması, Buffett’in Berkshire’ın bu ayki yıllık toplantısında yaptığı açıklamaları doğruladı ve şirketin nispeten aktif olmadığını gösterdi.

Buffett toplantıda; “bir ekonomide sorunlar yeterince şiddetlenirse, güçlü bankalar bile çok stres altında olabilir” demiş, genel bankacılık sisteminin sorun olmayacağını söylemişti. Zaten Berkshire; American Express, Bank of America, Bank of New York Mellon, JPMorgan Chase, PNC Financial, US Bancorp ve Wells Fargo’nun büyük hissedarlarından olmaya devam ediyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.