Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Wall’da Zirvelerin Kaydedilmesi Hayır mı, Şer mi?

Wall Street endekslerinde kırılan rekorlara ayrıntılı bakış ve endekslerin geçmiş performanslarının ele alınması;
Wall’da Zirvelerin Kaydedilmesi Hayır mı, Şer mi?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

S&P 500 ve Nasdaq Bileşiği, Salı günü rekor seviyeye yükseldi ve geçen yılki düşüşün ardından borsadaki canlanmaya dair işaretleri bir kere daha belirgin hale getirdi.

S&P 500 (25,71 puan) %0,88 artarak 2.933,68 seviyesine yükseldi. Geniş endeks 20 Eylül’de bir önceki kapanış seviyesini geçti ve rekor seviyedeki en yüksek kapanışa ulaştı. Bu arada Nasdaq, 29 Ağustos’taki rekor kapanma seviyesini yükselterek (105,56 puan) %1.32 artışla 8.120,82 noktasına tırmandı.

Dow Jones Endüstri Ortalaması %0.5 artışla (145,34 puan) 26.656,39’a yükseldi ve Ekim ayındaki rekoruna yarıdan daha az kaldı.

FED Politikaları Pozitif Reaksiyon Gösterdi

ABD Merkez Bankası Politikaları Pozitif YansıdıHisse senetleri bu yıl daha akılda kalıcı bir Federal Reserve (FED) altında gelişti. Merkez Bankası Ocak ayında faiz oranlarının sabit kalacağını açıkladı, borsa yatırımcılarının hisse senetleri gibi daha riskli varlıklar için iştahlarını tekrar aramaları nedeniyle yirmi yıldan uzun bir süredir ilk çeyrek dönemini başlattı. 

Gelişme ayrıca, bir ABD ekonomisi etrafında, ekonomik döngünün ilerleyen aşamalarında, hala genişleme belirtileri gösteren iyimserliğin artmasına da yardımcı oldu.

GCM Yatırım Banner

Rekor oluşturma formuna geri dönüş, Nasdaq’ı ayı piyasası bölgesine sürükleyen ve S&P 500’ün şimdiye kadarki en uzun boğa koşumunun sona ermesi kenarında bırakan çürük bir dördüncü çeyrek nöbetinde hisse senetlerinde ağır kayıplar yaşandıktan sonra geldi.

S&P 500 ve Nasdaq’dan 1987 ve 1991 Rekorları

S&P 500 ve Nasdaq Rekorlarını KırdıS&P 500, 1987’den bu yana en iyi başlangıcında %17 artırırken, Nasdaq 1991’den beri en iyi başlangıcı ile %22 kazanım göstermişti. 

S&P 500 için Salı günkü rekor kırılmadan 145 günlük bir düşüş kaydedilmişti. Geçen yılın Ocak ve Endekste Ağustos ayları arasında yükseklere çarpamadığı bir gerilme kaynaklı gelen gerilim de mevcuttu. Nasdaq, Ağustos 2016’dan bu yana en uzun gerginliği olan 160 günlük rekoru kırmıştı.

Analistlerin Beklentileri Geride Bırakıldı

Analist Öngörüleri AşıldıABD Bank Özel Varlık Yönetimi üst düzey portföy yöneticisi Michael Baele, “Neredeyse pazar dördüncü çeyrekte neye yakalandığına dair çırpınıyordu. FED’in oranları artırması gerçeği ve dünya ticaretini hızlandıran tarifeler için potansiyel zamanlar battı ve pazar manik hale geldi, ancak şimdi tüm bu endişeler arttı.” diyor.

Sosyal ağ platformu Twitter, havacılık devi Lockheed Martin ve sanayi şirketleri United United Technologies’in hisseleri önemli kazançlar kaydetti.

Düzinelerce şirket, beklenenden daha iyi karlar bildirdi ve ABD’nin ekonomik görünümünü aydınlatmaya yardımcı olan iyimser rehberlik tahminleri verdi. FactSet’e göre, 100’den fazla S&P 500 şirketinin bu kazanım sezonunda sonuçları rapor ettiği %79’u ile analistlerin kar tahminlerini geçerek, önceki çeyrekte bunu yapan şirketlerin %69’unu geride bıraktı.

Daralmanın Önüne Geçilebilir

Beklenen Daralmanın Önüne Geçilebilecek PerformansTwitter hisseleri gelir, kar ve günlük kullanıcıların kazancı arttıkça Salı günü %15.64 (TWTR 39,77 $) yükseldi. Lockheed Martin, havacılık şirketinin tam yıllık mali rehberliğini arttırmasının ve gelirin rekor seviyeye yükselmesinin ardından %5.7 daha ekledi. United Technologies ise %2.3 genişledi.

Pek çok şirket, artan ücret ve emtia maliyetlerinin yanı sıra daha güçlü bir dolar artışının potansiyel etkisine dayanarak kazanç beklentilerini zaten azaltmıştı. S&P 500 genelinde ilk çeyrek karının, bir önceki yıla göre %3.3 oranında daralması bekleniyordu. 

Yine de, beklentilerin çok daha fazla düşmüş olabileceği görülüyor. Çeyrek büyümenin şimdi analistlerin bu ayın başlarında yaptığı çeyreklik kar artışında %4’lük bir daralma tahminlerinin önüne geçmesi beklentiler arasında yer alıyor.

Gün İçi Tepe Noktalar Rekor Kapanışın da Üstündeydi

Günlük Tepe Noktalar Kapanış Rekorunun ÜzerindeydiRekor kapanış bile, S&P 500 ve Nasdaq gün içi işlemlerinde ulaşılan en yüksek seviyelerin biraz altında kalınması ile kaydedildi.

Bu yıl borsada arka plandaki yükselişin stoklanması ABD ekonomisinin, yılların en sıkı işgücü piyasalarından birinden güçlü perakende satışlara kadar güçlü bir şekilde durduğunu gösteren bir veri akışı olarak yorumlanabilir düzeyde.

ABD ekonomisinin sağlığına bağlı olan döngüsel sektörler 2019’da hisse senetlerini besledi. Dördüncü çeyreğin satışında en çok etkilenen gruplar arasında teknoloji, tüketici hizmetleri ve sanayiciler oldu. (Bu yılın en yüksek pazarını belirleyen ilk üç sektör en az %22 oran ile gündeme geldi.)

FB, MSFT ve AMZN Değişimleri

Bilindik Hisse Senetleri Değişimlerini Pozitif GerçekleştirdiGeçtiğimiz yılın ikinci yarısında küresel ticaret gerilimleriyle darp edilen ve devlet düzenlemelerinde artışa uğrayan teknoloji hisse senetleri, pazar lideri olarak taçlarına kavuştu.

Büyük teknoloji şirketlerinde büyümenin yavaşladığına dair işaretler ve yüksek değerlere duyulan endişeler yatırımcının güvenine ağırlık verdi, ancak yatırımcılar şimdilik bu korkuları büyük ölçüde sarstı.

Şimdiye kadar, yatırımcılar büyük teknoloji şirketlerinin yılın ilk üç ayında sağlıklı bir büyüme çeyreğine sahip olduğunu tahmin ediyor. Facebook, Microsoft ve Amazon.com hisseleri (bu haftaki sonuçlara bağlı olarak) Salı günü %1.3 üzerinde bir performans sergiledi.

WTI Petrolde Primlendi

Borsalara Paralel Petrol de PrimleniyorYıla başlamak için yapılan büyük bir artışın ardından, hisse senetleri Ocak ayından bu yana günlük bazda küçük hareketler gerçekleştirirken, alımlar son haftalarda durgun seyretmekteydi. Hisse senetleri, gişe rekorları kıran kazançlarında yalnız değildi.

Diğer varlık sınıfları da geri döndü, ABD petrol fiyatları Kasım ayında bir ayı piyasasına girdikten sonra 2019’da %46 artış gösterdi. Emtia Salı günü ise %1.1 arttı. Spot West Texas tipi ham petrol 65,75 $/varil, Haziran vadeli WTI (CLM9) ise 65,85 $/varil fiyatından işleme girmekte.

VIX Seviyeleri Korkutucu Olabilir

CBOE VIX Endeks Seviyeleri KorkutucuGenel kazanımlara rağmen, bazı analistler yatırımcıların çok endişelendiğinden korku duyuyor. Wall Street’in en iyi bilinen korku ölçüsü, VIX olarak da bilinen Cboe Volatility Index, ilk çeyreğinde 1990’lara kadar giden FactSet verilerine göre en kötü çeyreğini yayınlamıştı. VIX bu ay %10 düşüş gösterdi ve 2014 yılından bu yana ilk kez dört ay boyunca çentik zararına uğradı.

Piyasalarda görülen son zamanlardaki en son gerçekleşen düzeltmeden çıkan ABD Borsa Endeksleri yatırımcılar tarafında mutlulukla karşılandı. Birçok yayın kuruluşunda ön sayfada yer bulan değişim oranları ve yatırımcı mutluluğu dikkat çekiyor.

Yine de, tarih yılın geri kalanında hisse senetleri için iyiye işaret ediyor. 1950’den bu yana, S&P 500 endeksin en az %10 kazandığı ilk çeyrek kayıtlara geçmiş oldu. Bu 10 durumun dokuzunda, endeks, yılın geri kalanında %5.8 artışla yükseldi. 

1987 S&P 500 Reddi

S&P 500'ün Geçmiş Performansında 1987Endeksin pozitif performansı reddettiği tek yıl, Pazartesi günü, ilk çeyreğin ardından endeksin %15 oranında düştüğü, ancak yine de tüm yılı %2’lik bir kazançla kapattığı 1987 yılıydı.

2019 yılında ABD varlıkları yatırımcıları endekslerde şoka uğramadı. Ancak dalgalanma tarafından bakıldığında volatilitenin nispeten yüksek olduğunu görebiliriz, lakin gelişmeye rölatif oynaklığın negatif sonuçlanmaması şaşırtıcı karşılandı. Şimdi akıllarda bir soru olabilir, “Endeksler şimdi ne yapacak?”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın