Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Wall Street Korku Endeksi 6 Haftanın Zirvesine Çıktı

Powell’ın faiz artışına devam edileceğini ve bunun ABD ekonomisi için acı verici sonuçları olacağını söylemesi, piyasaların oynaklık derecesini yükseltti.
Wall Street Korku Endeksi 6 Haftanın Zirvesine Çıktı
HABER GİRİŞ

ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jerome Powell’ın enflasyonu düşürene kadar faiz artışına devam edileceğini belirten sözleri, piyasalarda endişeleri tırmandırdı. Powell, enflasyonu düşürürken yüksek faiz ve yavaş ekonomik büyüme gibi durumları göze alacaklarını ve bunun hem şirketleri hem de hanehalkını acı bir şekilde etkileyeceğini söyledi.

Bu açıklamalar, Pazartesi günü küresel piyasalarda satışların hızlanmasına yol açarken, Wall Street’in korku göstergesi olarak bilinen volatilite endeksi (VIX) altı haftanın en yüksek seviyesine çıktı.

Wall Street Volatilite Endeksinde Powell Etkisi!

Wall Street Volatilite Endeksinde Powell Etkisi!
Kaynak: TradingView

Powell’ın Jackson Hole Ekonomi Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada, bir süre daha kısıtlayıcı politikalara devam etmenin gerekli olacağını söylemesi ve resesyonu işaret etmesi Wall Street korku, bir başka deyişle volatilite endeksinin haftaya yükselişle başlamasına sebep oldu.

Endeks, son kapanışını 25,56 puandan yaptıktan sonra, haftaya 26,86’dan başladı. Yukarı yönlü hareketini devam ettirerek 27,53’e kadar çıktı. Bu seviye, 14 Temmuz’dan bu yana kaydedilen en yüksek puanı ifade ediyor.

TSİ 14.00 sularında yüzde 6,34 artışla 27,18 puanda seyrediyor. Endeks, FED sonrası meydana gelen yükselişlerin ardından son bir yılda yüzde 56 oranında artmış oldu.

GCM Yatırım Banner

Euro STOXX 50 oynaklık endeksi (V2TX) de benzer şekilde yükseliş gösterdi. Endeks, yüzde 9,38 artışla 29,17 seviyesinde seyrederken, gün içinde kaydettiği en yüksek puan 29,73 oldu. Son kapanışını 26,66’dan yaptıktan sonra, açılışta 29,17’ye fırladı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın