Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Wall Street Firmaları Milyar Dolarlık Cezaya Çarptırıldı!

Wall Street’in dev bankaları dahil 16 firmaya 1,1 milyar dolarlık para cezası kesildi. ABD yetkili kurumu, “Finans, nihayetinde güvene bağlıdır” dedi.
Wall Street Firmaları Milyar Dolarlık Cezaya Çarptırıldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), aralarında ülkenin en büyük bankalarının da bulunduğu 16 Wall Street firmasına ceza kesti. Gerekçe, finans şirketlerinin elektronik iletişimi sürdürme ve koruma konusundaki yaygın ve uzun süreli başarısızlıkları olarak açıklandı. SEC açıklamasına göre firmalar hata yaptıklarını ve toplam 1,1 milyar dolardan fazla ceza ödemeyi kabul etti.

Aynı zamanda 16 Wall Street firması, ceza almalarına yol açan sorunları çözmek için uyum politikaları ve prosedürlerinde iyileştirmeler uygulamaya başladı.

Barclays, BofA Securities, Citigroup, Credit Suisse, Deutsche Bank, Goldman Sachs, Morgan Stanley ve UBS’yi kapsayan 8 şirketin her birinin 125 milyon dolar ceza ödeyeceği belirtildi.

Jefferies ve Nomura, ellişer milyon dolar ödeyecekken Cantor Fitzgerald’ın 10 milyon dolar ceza ödeyecek.

Açıklamada görüşlerine yer verilen SEC Başkanı Gary Gensler, “Finans, nihayetinde güvene bağlıdır” diyerek ceza uygulanan piyasa katılımcılarının, kayıt tutma yükümlülüklerini yerine getirmemekle bu güveni sürdürmekte başarısız olduklarını söyledi.

Aynı zamanda cezaya neden olan kayıt tutmanın, 1930’lardan bu yana pazar bütünlüğünü korumak için hayati önem taşıdığının altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

SEC’in Uygulama Birimi Direktörü Gurbir S. Grewal da eylemlerin, hem dahil olan firmalar hem de verilen cezaların boyutu açısından kayıt tutma gerekliliklerinin önemini vurguladığını aktardı. Suistimal veya görevi kötüye kullanma iddiaları varsa, ne olduğunu belirlemek için bir firmanın kayıtlarının incelenebilmesi gerektiğini ekledi.

Toplamda 1,1 miyar dolarlık ceza alan firmalara atıfla, “Bu 16 firma sadece gerçekleri kabul etmekle ve davranışlarının bu çok önemli gereklilikleri ihlal ettiğini kabul etmekle kalmadı, aynı zamanda gelecekteki ihlalleri önlemek için önlemler almaya da başladı.” dedi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.