Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

İtalya’da VW Van ile Çarpışan Audi R8 İkiye Bölündü!

İtalya, Audi R8'in geçirdiği korkunç kazayı konuşuyor!
İtalya’da VW Van ile Çarpışan Audi R8 İkiye Bölündü!
HABER GİRİŞ

Spor araba kazalarına bir yenisi daha eklendi. Geçtiğimiz haftayı adeta hiper araçların parçalandığı günler olarak tarihe not edebiliriz. Sınırlı sayıda çıkan McLaren Senna ve LaFerrari’nin ağır kazalarını sizlere göstermiştik. Gelen son hiper araç kazası İtalya’dan. Hikayenin içerisinde yine bir kaygan zemin ve hız var.

Audi R8’in resimlerdeki halini görür görmez onun zayıf ve dayanıksız bir araç olduğunu düşünmüşsünüzdür. Halbuki, Audi’nin diğer spor otomobili TT Crash Testlerinde ne kadar sağlam olduğunu görmüştük. Kazanın detaylarında bakalım neler varmış.

Kaza, İtalya’nın Avusturya sınırında gerçekleşmiş.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Geçtiğimiz Cumartesi günü meydanan gelen ağır trafik kazasında R8, VW’nin eski kasa Transporter‘ı ile çarpışmış. Olay şu şekilde gelişmiş; görgü tanıklarına göre Audi R8’in hızı normalden fazlaymış. Yüksek sürat ve yol zeminin kaygan oluşuyla, hafif spin pozisyonuna geçen R8’e Transporter çarpmış.

Arkadan motorlu spor aracın, gördüğümüz gibi arkası yok! İtfaiye ekipleri kısa sürede kaza bölgesine gelerek, müdahale etmiş. Şaşırtıcı şekilde, sürücüye bir şey olmamış. Tablo itibariyle şoförün sıkışmış olacağı ağır basıyordu. Aksine kazazede ayakta tedavisi yapıldıktan sonra hastahaneye götürülmüş.

Yol bir süre araç trafiğine kapalı kalmış.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Her iki tarafın sürücüsünün sağlıklı olması şaşırtıcı. Gelen çekici ekipler, araçları yerinden kaldırsa da asfalta yayılan yağ ve bazı sıvıların 2 saat boyunca temizlenmesi beklenmiş. Zaten kaygan olan zeminin, R8’ten sızan sıvılarla daha kötü bir duruma geldiği söylendi.

GCM Yatırım Banner
R8’in kazada ikiye ayrılması farklı yorumlar yapmamıza neden oluyor!

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==Bizler otomotiv sektörünün üretim tarafında olmadığımız için belki mantıklı olmayan açıklamalar yapabiliriz. R8’in gövde bileşenlerine baktığımızda karbon fiber ve alüminyum gibi sağlam maddelerden üretilmiştir. Bu aynı zamanda çok yüksek hızlara çıkabilen aracın sağlam olduğu da anlamına geliyor.

Belki de burada aracın ayrılması, marka tarafından tasarlanan bir şeydir. Kabine baktığımızda hava yastıkları açılmış ancak bütün olarak yerinde. Keza sürücünün olayı zararsız atlatması en büyük ispatı.

Öte yandan R8’in darbe alma anında dirence dayansaydı ve v10 motorunu bırakmasaydı belki daha farklı sorunlar çıkacaktı. Elbette bu tam tersi olarak kötü bir durumda olabilir. Peki sizin bu kaza hakkında düşünceleriniz nelerdir?

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.