Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Volvo Trucks Yeni Sıfır Emisyonlu Kamyonunu Sergiledi

Volvo Trucks bugün yaptığı açıklamada, 1000 kilometre menzilli, sadece su buharı yayan ve hidrojenle çalışan araçları test etmeye başladığını duyurdu.
Volvo Trucks Yeni Sıfır Emisyonlu Kamyonunu Sergiledi
HABER GİRİŞ

İsveçli Volvo Trucks, taşımacılık alanındaki başarısına bir yenisini eklemeye hazırlandığını duyurdu. Şirket karbon emisyonunu sıfırlama çalışmalarına devam ederken, hidrojenle çalışan yakıt hücreli elektrikli kamyonların haberini verdi.

“Taşımacılığı karbondan arındırmak” mesajını tekrarlayan Volvo, bugün web sitesinde bir açıklama yayımladı. Buna göre; ürün portföyüne üçüncü bir karbon nötr seçeneği eklenecek. Bu ürünün, içinde bulunduğumuz 10 yılın ikinci yarısı için planlandığı belirtildi. Volvo Trucks, hidrojenle çalışan yakıt hücreli elektrikli kamyonlar ile ilgili birkaç detay açıkladı.

Yayımlanan açıklamada Volvo Trucks Başkanı Roger Alm, “Bu teknolojiyi birkaç yıldır geliştiriyoruz ve ilk kamyonların test pistinde başarıyla çalıştığını görmek harika bir duygu. Pilli elektrik ve yakıt hücreli elektrik kombinasyonu, müşterilerimizin kamyonlarından kaynaklanan karbondioksit egzoz emisyonlarını tamamen ortadan kaldırmasını sağlayacaktır,” dedi.

Yakıt hücreli elektrikli kamyonların 1000 kilometreye kadar birçok dizel kamyonla karşılaştırılabilir operasyonel menzile sahip olacaklarını açıklandı. Ayrıca yakıt ikmalinin 15 dakika gibi kısa bir sürede gerçekleşeceği belirtildi.

Toplam ağırlığın yaklaşık 65 ton veya daha fazla olabileceği söylenirken, iki yakıt hücresinin gemide 300 kW elektrik üretme kapasitesine sahip olacağı açıklandı. Müşteri pilot uygulamalarının birkaç yıl sonra başlayacağı ifade edilirken, bu on yılın ikinci yarısında ticarileştirmenin planlandığı vurgulandı.

Şimdi Kayıt Olun

Roger Alm, “Hidrojenle çalışan yakıt hücreli elektrikli kamyonlar, özellikle uzun mesafeler ve ağır, enerji gerektiren görevler için uygun olacak. Ayrıca pil şarj etme olanaklarının sınırlı olduğu ülkelerde de bir seçenek olabilirler,” mesajını verdi.

Yakıt hücrelerinin Volvo Group ile Daimler Truck AG arasındaki ortak girişim plan Cellcentric tarafından sağlanacağı da açıklandı. Cellcentric’in, ağır vasıtalar için özel olarak geliştirilmiş yakıt hücreleri için Avrupa’nın en büyük seri üretim tesislerinden birini inşa edeceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2023/4Ç Kar/Zarar %36.13/63.87%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.