Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Volkswagen EV ve Dijitalleşme için 180 Milyar Euro Yatırım Yapacak

Alman otomotiv devi gelecek beş yıllık plan dahilinde, EV Ve dijitalleşme için 180 milyar dolar yatırım planını duyurdu.
Volkswagen EV ve Dijitalleşme için 180 Milyar Euro Yatırım Yapacak
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dünyanın önde gelen otomotiv devlerinden Volkswagen, 2023 ile 2027 arasında 192,6 milyar dolar yatırım yapmayı planladığını duyurdu. Bu yatırımın üçte ikisinden fazlası EV teknolojisi ve dijitalleşmeyi hedefliyor.

Alman otomotiv devi bu ayın başlarında, pil ve elektrikli araç (BEV) teslimatlarının yüzde 26 artmasıyla birlikte, bir önceki yıla göre yüzde 13 artışla 22,5 milyar euro faaliyet karı açıkladı.

BEV genişlemesi, Çin’deki yüzde 68′lik artıştan kaynaklanırken, şirket aynı zamanda Chattanooga, Tennessee’deki fabrikasının dönüm noktası niteliğindeki elektrifikasyonunu tamamladı.

Toplam teslimat sayıları 2022′de yüzde 7 düşüşle 8,3 milyon araca gerilerken, otomotiv bölümünün net nakit akışları 2021′de 8,6 milyar eurodan 4,8 milyar euroya düştü. Şirket yıllık raporunda bu durumu, yıl sonuna doğru tedarik zinciri ve lojistik sorunlar nedeniyle işletme sermayesindeki artışa bağladı. 2023’te bunun tersine döneceği tahmin ediliyor.

Volkswagen CEO’su Oliver Blume, şirketin 2022′de net ve iddialı hedefler belirlediğini, süreçleri düzene sokmak için gerekli kararları aldığını ve önümüzdeki yılın grubun stratejik hedeflerini gerçekleştirmesi için belirleyici olacağını söyledi.

GCM Yatırım Banner

Volkswagen Grubu CFO’su ve COO’su Arno Antlitz, güçlü finansal pozisyonun şirketin zorlu bir ekonomik ortamda bile elektrifikasyon ve dijitalleşmeye yatırım yapmaya devam etmesini sağlaması gerektiğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın