Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vodafone’dan Veri Merkezine Dev Yatırım

Vodafone Türkiye, uluslararası dijital altyapı sağlayıcılarından Edgnex Data Centres by DAMAC ile birlikte 100 milyon dolarlık yatırım yapmaya hazırlanıyor.
Vodafone’dan Veri Merkezine Dev Yatırım
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Vodafone Türkiye CEO’su Engin Aksoy, dijital dönüşümün ülke ekonomilerinin ve toplumların dayanıklılığı için kritik öneme sahip olduğunu belirterek yeni projelerinden bahsetti. Son 17 yılda 157,6 milyar TL reel değerli yatırım yaptıklarını, Vodafone ekosistemi olarak sadece 2022-23 mali yılında Türkiye’nin gayri safi yurt içi hasılasına 68 milyar TL katkı sağladıklarını açıkladı.

Gelecek dönem hedeflerinden birinin de veri merkezi, bulut çözümleri, siber güvenlik, özelleştirilmiş mobil ağ ve IoT alanlarında yatırım yapmak, bu kapsamda önümüzdeki 5 yıl boyunca katlanarak artan bir hızda büyümeyi hedeflediklerini söyledi.

Küresel bulut bilişim pazar büyüklüğünün 2026 yılına kadar 947,3 milyar dolara ulaşmasının beklendiğini Türkiye’nin bu ekonomide yer alması gerektiğini vurguladı.

“DAMAC ile Güçlerimizi Birleştirdik”

Bulut bilişim için güvenilir ve yüksek kapasiteli veri merkezlerine yatırım yapılmasının bir zorunluluk olduğunu ifade eden Aksoy, “Bu anlayışla DAMAC ile ülkemize yeni bir veri merkezi kazandırmak üzere güçlerimizi birleştirdik ve bir ortak girişim şirketi kurduk.” dedi.

İzmir’de kurulması planlanan veri merkezine 100 milyon dolar yatırım harcamayı planladıklarını, tamamlandığında ise şirketin yatırımlarının en güçlü halkalarından birini oluşturacağını sözlerine ekledi.

GCM Yatırım Banner

Edgnex Data Centres by DAMAC Başkan Yardımcısı ve Yönetim Kurulu Üyesi Aqil Ali ise dünyada 1 milyar dolarlık bir “Data Center” yatırımı planladıklarını açıkladı.

“Bu yatırım iki ülkenin de ilişkilerinin gelişmesinde önemli rol oynayacak, Türkiye’nin büyümesine de katkıda bulunacak. Bu yatırım bizim için de önemli bir dönüm noktası olacak.” diyen Aqil Ali, dijital ekonomiler üzerinde maksimum etki alanına sahip olabileceğimiz küresel stratejik ortaklıklar kurmaya önem verdiklerini açıkladı.

Bu nedenle de Vodafone ile yapılacak olan çalışmanın hızla gelişen piyasada dünya standartlarında bir tesis olacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.