Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Visa ve Mastercard’ın Londra’daki Toplu Davaları Karara Bağlandı

Visa ve MasterCard'a karşı Birleşik Krallık'taki ücretler konusunda açılan toplu davalara mahkeme tarafında durdurulma kararı geldi. Detaylar haberin içerisinde;
Visa ve Mastercard’ın Londra’daki Toplu Davaları Karara Bağlandı
HABER GİRİŞ

Küresel ödeme işlemcileri Visa ve Mastercard, şu anda çeşitli davaları birlikte yöneten Londra’daki Rekabet Temyiz Mahkemesi’nde yüzlerce davacı tarafından dava ediliyor. İki firma bugün perakendecilere uygulanan ücretlerle ilgili bir dizi davaya karşı mücadele etti.

Visa ve Mastercard’ın bugünkü dava mücadelelerinin ardından Londra mahkemesi önerilen toplu davaların devam edemeyeceğine ilişkin karar verdi.

Londra merkezli haber ajansı Reuters, iki firmanın tüketicilere verdiği alışveriş için kullanılan kartların perakendecilerin ödediği sözde çok taraflı değişim ücretleri sebebiyle uzun bir dava listesiyle karşı karşıya olduğunu belirtti.

Reuters haberinde, Ticari ve Bölgeler Arası Kart Alacakları (CICC), geçen sene Visa ve Mastercard’a karşı fazla ücret aldığı iddia edilen iş yerleri adına tazminat talep eden bir dizi dava açtığını anımsattı.

Davanın Nisan duruşmasında CICC, mahkemeden İngiltere’nin ABD’deki toplu dava rejimine kabaca eşdeğer olan toplu yargılama rejimi kapsamındaki davalarını tasdik etmesini talep etmişti.

GCM Yatırım Banner

CICC’ye 8 Haftalık Süre Verildi

Rekabet Temyiz Mahkemesi ise bugün söz konusu davaları yazılı bir kararla onaylamayı reddetti. Ancak mahkeme, CICC’ye devam etmek istemesi durumunda davalarını değiştirmesi için sekiz hafta süre verdi.

Nisan’daki duruşmada Visa ve Mastercard’ın avukatları, CICC’nin davalarına olan ihtiyacın halihazırda Visa’ya dava açan 2 bin 300’den fazla İngiliz davacı ile binlerce tüccarın açtığı davalarla zayıfladığına işaret etti.

Bir Mastercard sözcüsünün Reuters’a yaptığı açıklamada mahkeme kararını memnuniyetle karşıladıklarını belirtti. Sözcü, “Biz revize edilmiş bir iddiada bulunulursa, eşit derecede başarısız olacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

İddianın temelde hatalı olduğunu savunduklarının altını çizen sözcü, konunun işletmelere yardım etmekle ilgili olmadığını avukatlar ve mali destekçilerin kendileri için para kazanma peşinde olduklarını iddia etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.