Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Visa ve Mastercard Kripto Operasyonlarını Askıya Aldı

Ödeme devleri Visa ve Mastercard, kripto sektöründe düzenleyici ortam sağlanana kadar operasyonlarını durdurma kararı aldı.
Visa ve Mastercard Kripto Operasyonlarını Askıya Aldı
HABER GİRİŞ

ABD’li ödeme devleri Visa ve Mastercard, bir dizi yüksek profilli çöküşün sektöre olan güveni sarsmasının ardından kripto şirketleriyle yeni ortaklıklar kurma planlarını erteleme kararı aldı. Kripto endüstrisi, 2022’de sektörün önde gelen firmaları FTX ve BlockFi’nin iflasları ile yatırımcıların güvenini olumsuz etkiledi

Sektör üzerindeki düzenleyici inceleme artarken, şirketler stratejilerini yeniden gözden geçiriyor. Hem Visa hem de Mastercard, kripto ile ilgili belirli ürün ve hizmetlerin lansmanını piyasa koşulları ve düzenleyici ortam iyileşene kadar ertelemeye karar verdiler. Bilgi isminin açıklanmasını istemeyen kişiler tarafından Reuters’e verildi.

Visa ve Mastercard’dan Açıklamalar

Visa’dan bir yetkili, “Sektördeki son zamanlardaki yüksek profilli başarısızlıklar, kripto paraların ana akım ödemelerin ve finansal hizmetlerin bir parçası haline gelmesinden önce kat etmemiz gereken uzun bir yolumuz olduğunu hatırlatıyor” açıklamasında bulundu.

Yetkili bunun şirketin kripto stratejisini ve odağını değiştirmediğini sözlerine ekledi. Mastercard’dan bir yetkili ise “Çabalarımız, temeldeki blockchain teknolojisine ve bunun mevcut sorunlu noktaları ele almaya ve daha verimli sistemler oluşturmaya yardımcı olmak için nasıl uygulanabileceğine odaklanmaya devam ediyor.” açıklamasında bulundu.

Her İki Şirket de Kriptoya İlgili

Son birkaç yılda, varlık sınıfının popülaritesinde büyük artış meydana geldi ve bu durum kurumsal firmaların artan ilgisini beraberinde getirdi. Mastercard ve Visa, daha önce kripto şirketleriyle çok sayıda ortaklık duyurdular ve blockchain teknolojisini keşfetmek için özel ekipler kurdular.

GCM Yatırım Banner

Mastercard, Nisan ayında dünyanın ilk kripto destekli ödeme kartını piyasaya sürmek için kripto kredi kuruluşu Nexo ile iş birliği yaptı. Kasım ayında Visa, FTX ile olan küresel kredi kartı anlaşmalarını duyurduktan sadece bir ay sonra feshetti.

Kart şirketi American Express, 2021’de gelecekte ödül puanlar için kripto para kullanmayı olası bir seçenek olarak değerlendireceğini açıklamıştı. Konuya aşina bir kaynak, kripto paraları yakın vadede stratejik bir öncelik olarak görmediğini söyledi.

AmEx’ten bir sözcü, yakın vadede, temel ödeme ve borç verme hizmetlerinin yerini kripto paraların aldığını görmediklerini söyledi. Şirketin teknoloji için anlamlı kullanım durumlarını keşfetmeye devam ettiğinin bilgisini verdi.

Kripto para sektörü özellikle geçen yıl bir dizi çöküşe tanık oldu. Terra ekosisteminde yaşanan çöküş LUNA tokenin değerinin tamamının silinmesine neden olurken, FTX borsasının iflası, FTT token için aynı sonu getirmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.