Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

VİOP’ta Ruble ve Yuan Dönemi Başladı!

11 Ağustos 2017 tarihinden itibaren Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası'nda yuan ve ruble dönemi başlıyor. Bilinmesi gereken detaylar haberimizde..
VİOP’ta Ruble ve Yuan Dönemi Başladı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) bugün yani 11 Ağustos 2017 tarihi itibariyle yeni bir dönem başlıyor. Bugünden itibaren VİOP’ta offshore Çin yuanı ve Rus rublesi ile alım ve satım işlemleri yapılmaya başlandı. Söz konusu vadeli işlem sözleşmeleri hakkında bilmeniz gereken tüm detayları sizin için derledik.

Takasbank tarafından 8 Ağustos’ta yapılan duyuruda; CNH/TL ve RUB/TL kurlarına dayalı vadeli işlem sözleşmelerinin VİOP’ta 11 Ağustos 2017 itibariyle işlem görmeye başlayacağı bildirildi.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada, bu gelişmenin sebeplerine yer verildi. VİOP‘ta yuan ve ruble ile alım satım yapmaya başlanmasının ardında öncelikle, borsada işlem gören ürün çeşitliliğini artırmak yatıyor. Bir diğer sebep ise İstanbul Finans Merkezi projesine katkı sağlamak.

Ruble/TL ve Yuan/TL paritelerini dayanak varlık alacak sözleşmeler 6 vade ayı ve yaklaşık 10 ila 20 arasında değişen kaldıraca sahip olacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg== Ruble/TL sözleşmeleri için başlangıç teminatı 510 lira, sözleşme büyüklüğü ise 100 bin ruble olacak.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

GCM Yatırım Banner

Ruble/TL sözleşmelerinde vade sonu uzlaşma fiyatı olarak, son işlem günü saat 15:30’da Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından açıklanan gösterge niteliğindeki Rus rublesi alış ve satış kurları ortalaması kabul edileceği belirtildi. Bunun yanında belirlenen vade sonu uzlaşma fiyatının en yakın fiyata tamamlanacağı bildirildi.

Çin yuanı/TL sözleşmelerinde başlangıç teminatı 270 lira olarak belirlenirken, sözleşme büyüklüğü 10 bin yuana denk gelecek.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==

Hem RUB/TL hem de CNH/TL kurlarında vade ayları; Şubat, Nisan, Haziran, Ağustos, Ekim ve Aralık olacak. Borsa İstanbul tarafından yapılan açıklamada; Hong Kong Treasury Markets Association tarafından son işlem gününde açıklanan ABD doları/offshore Çin yuanı çapraz kuru ile Merkez Bankası tarafından son işlem günü açıklanan gösterge niteliğindeki ABD doları alış ve satış kurları ortalaması kullanılarak hesaplanan offshore Çin yuanı/Türk lirası kuru, son işlem gününde tatil veya başka nedenle açıklanamazsa, Türkiye saati ise 17:00’de oluşan ABD doları/offshore Çin yuanı alış satış fiyat ortalamasına bakılacak.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın