Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Piyasalar: Döviz, Altın, Borsa, Kriptolar RSS Interactive
Sponsorlu Yatırım yapmaya başla!

Vietnam’ın 2020 GSYİH Büyümesi Dünyanın En Yüksekleri Arasında

2020 için GSYİH büyümesini açıklayan Vietnam, Asya’daki en parlak noktalar arasında olduğunu kanıtladı. Yüzde 2,91’lik büyüme dünyadaki en yüksek rakamlardan biri oldu.
Vietnam’ın 2020 GSYİH Büyümesi Dünyanın En Yüksekleri Arasında

Genel İstatistik Ofisi’ne (GSO) göre bu yıl Vietnam, Covid-19 salgınının etkisine rağmen etkileyici bir performans kaydederek yüzde 2,91’lik gayri safi yurtiçi hasıla büyümesine ulaştı.

GSO Direktörü Nguyen Thị Huong Pazar günü basına verdiği demeçte; “bu yılki GSYİH büyüme oranı, Covid-19 salgını nedeniyle 2011-20 dönemindeki en düşük seviyedeydi ancak Vietnam’ın büyümesi dünyanın en yüksekleri arasında olmaya devam ediyor” dedi.

Hương, bunun hükümetin kararlılığının yanında insanlar ve iş dünyasının pandemiyi önleme ve ekonomik toparlanmayı etkili bir şekilde gerçekleştirme çabalarının kanıtı olduğunu söyledi.
Vietnam GSYİH
Kaynak: Trading Economics

Sonuçta Vietnam; dünyanın çoğu ekonomisinin rekor daralmalar ve dalgalanmalar kaydettiği 2020’nin ilk çeyreğinde yüzde 3,68, ikinci çeyreğinde yüzde 0,39, üçüncü çeyreğinde yüzde 2,69 ve dördüncü çeyreğinde yüzde 4,48 büyümeyi başardı.

Zaten yıl ortalarında da Vietnam ekonomisi Asya’daki en parlak noktalar arasında gösterilmişti. Direktör son çeyrekte, Covid-19’un sıkı kontrolü ve 1 Ağustos’tan itibaren geçerli olan AB-Vietnam Serbest Ticaret Anlaşması (EVFTA) dahil olmak üzere dördüncü çeyrekte GSYİH büyümesine katkıda bulunduğunu söyledi.

Hükümetin 2021’de yaklaşık yüzde 6’lık bir GSYİH büyüme oranı sağlamayı hedeflemesiyle ilgili olarak GSO bunun zorlu bir görev olduğunu bildirdi.
Vietnam Enflasyon
Kaynak: Trading Economics

Çünkü Vietnam ekonomisinin açıklığı nispeten yüksek olduğundan, bölgesel ve küresel jeopolitik ortamdaki sert değişikliklerin yanı sıra onu herhangi bir piyasa dalgalanmasına karşı savunmasız bırakıyordu. 2021’in belirsizliklerle dolu olduğu düşünülünce bu gayet makul göründü. Vietnam dahil tüm ekonomileri daha da olumsuz etkilemesi beklenen Covid-19 salgını henüz bitmedi.

Öte yandan Huong, 2020’nin enflasyon kontrolünde başarılı bir yıl olarak kabul edildiğini söyledi ki 2020 tüketici fiyat endeksi (TÜFE) 2019’a göre yüzde 3,23 arttı. Aralık ayında TÜFE, yukarıda da görüldüğü gibi aylık bazda yüzde 0,1 ve yıllık bazda yüzde 0,19 arttı. Vietnam Başbakanı da 2020 GSYİH verileri üzerine 2021 GSYİH büyüme hedefini yükseltmek istediklerini açıkladı.Sponsorlu Yatırım yapmaya hemen başla!
#Ekonomi kategorisini keşfet

Daha fazla içerik yükleSponsorlu
SAT
AL
Sponsorlu
Sponsorlu
Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.
Ayrıntılar
Onaylıyorum