Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vestel’den Dev Tazminat Davasına İlişkin Yeni Açıklama!

Samsung ve LG’ye Hollanda mahkemesinde dava açan ve 684,4 milyon euro tazminat kazanan Vestel’den dava sürecine ilişkin yeni açıklama geldi.
Vestel’den Dev Tazminat Davasına İlişkin Yeni Açıklama!
HABER GİRİŞ

Şubat ayının başında Hollanda’da görülen tazminat davasıyla gündem olan Vestel Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş.’den 684,4 milyon euroluk davaya ilişkin basın açıklaması geldi. Samsung ve LG grubu şirketleri başta olmak üzere Vestel’in Hollanda mahkemesinde açtığı davaya dair paylaşıma sunulan haber ve söylentilere ilişkin açıklama Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) paylaşıldı.

Açıklamada, yazılı basının yanı sıra hem internet sitelerinde hem de sosyal medyalarda, “Hollanda mahkemesi TV tüp kartelinin zararına karşılık Vestel’e 684 milyon euro tazminat ödenmesine karar verdi” içerikli haberlerin doğruluğuna ilişkin şirketin daha önce açıklama paylaştığı hatırlatıldı.

Vestel’in yüzde yüz 100 bağlı ortaklığı olan ve yurt dışı iştiraklerinin davacı sıfatında olduğu, Samsung ve LG grubu şirketler başta olmak üzere Technicolr S.A., TTD International S.A.S ve TDP SP. Z.O.O. şirketlerine karşı Hollanda Doğu Brabant Bölge Mahkemesi’nde rekabet hukuku kaynaklı tazminat davası açıldığı bilgisi verildi.

Kamuoyunun da gündemine gelen, Vestel’e 684,4 milyon euroluk tazminat ödenmesi kararının itiraz yolunun açık olduğu belirtilerek, bu kararın ise kesin hüküm niteliğinde olmadığının 5 Şubat günü paylaşılan özel durum açıklamasında söylendiği ifade edildi.

Şirket açıklamasına rağmen paylaşılan, Vestel’e 684.400.000 euro tutarında tazminat ödeneceği haberleri üzerine yatırımcılardan gelen sorulara istinaden şu açıklama yapıldı:

GCM Yatırım Banner

“Hollanda Doğu Brabant Bölge Mahkemesi’nin yukarıda bahsi geçen kararı kesin olmayıp dava taraflarının bu karara itiraz hakları mevcuttur. Ayrıca, söz konusu kararda Vestel lehine hükmedilen tazminatın, TTD International S.A.S ve TDP SP. Z.O.O. şirketlerinden tahsili ise ayrı bir süreçtir.”

Dava kapsamında söz konusu şirketlerle ilgili mal varlığı araştırmasının sürdüğü ve yasal takip sürecine geçileceği bildirildi.

Söz konusu takip sürecinin ise şirketler yurt dışında mukim olduğu için uzun sürebileceği detayı verildi.

Açıklamada, “Bu iki şirketin söz konusu tutarı ödeme güçlerinin olup olmadığı ve dolayısıyla, yasal takip süreci kapsamında herhangi bir tahsilat yapılıp yapılamayacağı konusundaki gelişmeler kamuoyu ile paylaşılacaktır” denildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.