Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

VESBE ve ARCLK için Hedef Fiyat! Potansiyel Var mı?

TURKBESD tarafından açıklanan Nisan ayı beyaz eşya sektör verilerine işaret eden aracı kurumlar, verilerin VESTL, ARCLK ve VESBE’yi nasıl etkileyeceğini paylaştı.
VESBE ve ARCLK için Hedef Fiyat! Potansiyel Var mı?
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Halk Yatırım ve Şeker Yatırım, 28 Mayıs tarihinde beyaz eşya sektörüne yönelik değerlendirmesini paylaştı ve sektörde faaliyet gösteren şirketlerin hisseleri için beklentilerini açıkladı.

Şeker Yatırım, Türk Beyaz Eşya Sanayicileri Derneği (TURKBESD) verilerine göre Nisan ayında 6 ana ürün grubunda (buzdolabı, çamaşır makinası, bulaşık makinası, fırın, derin dondurucu, kurutucu) geçen yıla göre üretimin yüzde 7 gerilediğini, ihracatın yüzde 48, iç satışların yüzde 3, ithalatın yüzde 102 artış gösterdiğini belirtti.

Analistler gelecek aylarda iç talebin yüksek baz etkisi, sıkı para politikası ve taksit kısıtları nedeniyle normalleşeceğini, global beyaz eşya talebinin 2024’ün ilk yarısında zayıf seyredeceğini ancak daralmanın düşük baz etkisiyle yavaşlayabileceğini aktardı.

Beyaz eşya sektörü açısından toparlanmanın global parasal gevşemeyle beraber 2024’ün ikinci yarısından itibaren görülebileceği ifade edildi ve sektör açısından ana ihracat pazarı olan Avrupa’da Haziran ayında faiz indirimlerinin başlamasının beklendiği paylaşıldı.

Bu kapsamda beklentilerin Arçelik (ARCLK), Vestel Beyaz Eşya (VESBE) ve Vestel Elektronik (VESTL) için pozitif olarak değerlendirildiği kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Şeker Yatırım’ın hedef fiyatları:

Arçelik: Hedef fiyat 217,97 TL, getiri potansiyeli yüzde 17, tavsiye “al”

Vestel Beyaz Eşya: Hedef fiyat 30,55 TL, getiri potansiyeli yüzde 38, tavsiye “al”

Halk Yatırım

Nisan ayı beyaz eşya sektörü verilerini negatif değerlendiren Halk Yatırım, 2024’te güçlü satış büyümeleri ile başlangıç yapılmasına rağmen, iç pazarda sıkılaştırıcı para ve maliye politikalarının talep üzerinde etkili olacağı ve satış adetlerini baskı altına alacağı belirtildi.

Halk Yatırım’ın hedef fiyatları:

Arçelik: Hedef fiyat 227,25 TL, tavsiye “al”

Vestel Elektronik: Hedef fiyat 101,4 TL, tavsiye “tut”

BIST 100 endeksinin yüzde 0,4 düşüşle 10 bin 613 puana gerilediği süreçte ARCLK yüzde 0,2 artışla 186,2 TL’den, VESBE yüzde 2 düşüşle 21,7 TL’den, VESTL yüzde 0,9 düşüşle 89,1 TL’den işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.