Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Veriler Açıklandı: ABD Konut Fiyatlarında Artış Sürüyor mu?

ABD CoreLogic S&P Case-Shiller endeksi yıllık büyümesi Ağustos ayında yeniden hız kazandı. Kısıtlı arz, fiyatlardaki yükselişi tetikledi. Detaylar haberde;
Veriler Açıklandı: ABD Konut Fiyatlarında Artış Sürüyor mu?
HABER GİRİŞ

CoreLogic S&P Case-Shiller, Ağustos 2023 dönemine ilişkin ulusal konut fiyat endeksi verilerini yayımladı. Verilere göre ABD konut fiyatlarındaki yükseliş üst üste 7. ayda devam etti.

Rapora göre ABD’de ulusal konut fiyat endeksi, Ağustos’ta geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 2,6 oranında artış kaydetti. Endeks, Temmuz’da yıllık bazda yüzde 1 artmıştı.

Konut Fiyatlarında Yükseliş Sürüyor

Birçok kentteki kısıtlı arzın fiyatlardaki yükselişi tetiklediğinin belirtildiği raporda ulusal konut fiyat endeksinin, Ağustos’ta aylık bazda ise mevsim etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 0,9 arttığı bilgisi verildi.

ABD’nin 20 kentindeki konut fiyatlarına ilişkin endeks Ağustos 2023’te, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 2,2 oranında yükseldi. Endeksin bu dönemde yüzde 1,6 artması öngörülüyordu. Dolayısıyla piyasa beklentileri aşılmış oldu. Endeks, Temmuz ayında yüzde 0,2’lik yükseliş göstermişti.

Aynı dönemde, 20 kentteki konut fiyatlarına ilişkin endeks aylık bazda mevsim etkilerinden arındırılmış olarak yüzde 1 yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Konut fiyatlarının yıllık bazda en fazla yükseldiği kent, art arda dördüncü ay ile Chicago oldu. Kentte bu dönemde konut fiyatları yıllık bazda yüzde 5 arttı. Konut fiyatlarının en fazla yükseldiği diğer kentler yüzde 5 ile New York ve yüzde 4,8 ile Detroit olarak sıralandı.

Söz konusu dönemde konut fiyatları Las Vegas’ta yıllık yüzde 4,9, Phoenix’te yüzde 3,9 ve San Francisco’da yüzde 2,5 oranında gerileme gösterdi.

Raporda, mortgage oranlarının hem genel konut piyasasını hem de ev fiyatlarındaki değişiklikleri yönlendirmeye devam edeceğine değinildi. Düşük stokların ev fiyatlarını desteklemeye devam edeceği, yüksek mortgage faiz oranlarının kış aylarında piyasanın yönünü belirlemede daha önemli olabileceği vurgulandı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen S&P DJI Genel Müdürü Craig Lazzara, ülkede konut fiyatlarının Ağustos’ta artmaya devam ettiğini söyledi.

Mortgage faiz oranlarında 2023 yılında yaşanan artışın konut talebini bastırdığını kaydeden Lazzara, yıllar süren düşük faiz oranlarından sonra görülen yükselişin konut arzını daha da çok baskıladığının göründüğünü ifade etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.