Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vergi Rekortmenlerine Yönelik Yeni Düzenleme Yapıldı

Yapılan düzenleme ile Gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin yer aldığı listeler her yıl Ağustos sonuna kadar ilan edilecek. Detaylar geliyor...
Vergi Rekortmenlerine Yönelik Yeni Düzenleme Yapıldı
HABER GİRİŞ

Hazine ve Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan “Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu tebliğ ile en fazla vergi tahakkuk eden gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinin açıklanmasına ilişkin usul ve esaslar düzenlendi.

Bu kapsamda, Türkiye’nin vergi rekortmenlerinin açıklanmasında, mükelleflerin yıllık gelir vergisi ve kurumlar vergisi beyannamelerinde gösterdikleri matrahlar ve beyanlar üzerinden tarh edilen vergiler ile mükelleflerin ad ve unvanları dikkate alınacak.

Türkiye genelinde ve her ilde adına en fazla vergi tahakkuk eden gelir ve kurumlar vergisi mükelleflerinden ilk 100’e girenlerin ad ve unvanları, faaliyet türü, tahakkuk eden vergi tutarı ve bağlı oldukları vergi dairesi başkanlığı/defterdarlık bilgilerini içeren listeler oluşturulacak.

Türkiye geneli listeler (bilgilerinin açıklanmasını istemeyenler hariç) Gelir İdaresi Başkanlığı Mükellef Hizmetleri Daire Başkanlığı tarafından temmuz sonuna kadar, iller bazındaki listeler ise mükelleflerin bağlı oldukları vergi dairesi başkanlıkları tarafından Ağustos sonuna kadar hazırlanacak.

Belirlenen şartlara göre Türkiye geneli listeler Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet adresinde her yıl Ağustos sonuna kadar açıklanacak. İller bazındaki listeler ise mükelleflerin bağlı oldukları vergi dairesi başkanlıkları tarafından her yıl Eylül sonuna kadar ilan edilecek.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın