Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vergi Paketi Erdoğan Engeline Takıldı: O Maddeler İptal

Yeni haftada Meclis gündemine gelerek yasalaşmayı bekleyen yeni vergi paketi önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın masasına getirildi. Erdoğan, bazı maddeleri veto etti.
Vergi Paketi Erdoğan Engeline Takıldı: O Maddeler İptal
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni vergi paketi bayram tatili sonrası Meclis gündemine gelerek yasalaşacak. Paket içeriğine dair eleştiriler yüksek sesle konuşulurken taslak metin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne geldi.

Ekonomim’in ulaştığı bilgilere göre paket içerisindeki kimi vergiler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın vetosuyla karşı karşıya kaldı.

Yeni haftada Meclis’e sunulacak olan yeni vergi paketinde Erdoğan tarafından kabul görmeyen maddeler arasında Borsa İstanbul’da uygulanacak olan işlem vergisi başı çekti.

Borsadan vergi alınması maddesi taslak metinden çıkarıldı. Ayrıca servet vergisi de çıkarılan maddeler arasında yer aldı.

Buna göre beyan ettiği geliri ile harcamaları arasında yüzde 20’nin üzerinde uyumsuzluk olan mükelleflerin özel gider bildiriminde bulunması ve izah edilemeyen fark tutarlarından servet vergisi alınması maddesi kaldırıldı.

GCM Yatırım Banner

Ev Sahipleri ile Çiftçilere Güzel Haber

Çiftçilerin belini büken vergi meselesi de saf dışı kaldı. Yem satışında yüzde 10, gübre satışında ise yüzde 20 katma değer vergisi (KDV) alınmasını öneren madde taslak metinden çıkarıldı.

Ayrıca ev sahiplerinin kuşkuyla beklediği ve kiracılara zam olarak yansıyacak olan madde de veto konusu oldu.

Konut kirasının yüzde 20’sinin vergi olarak kesilip Maliye’ye gönderilmesi ve geriye kalan tutarın ev sahibinin hesabında kalması kararı kabul görmedi.

Ek olarak birden fazla evi olanlardan fazla vergi alınması talebi de Erdoğan cephesinde karşılık bulmadı.

Kitapta vergi istisnası ile basit usul esnaf vergisi muafının kaldırılması da taslak metinden çıkarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın