Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vergi Kaçakçılığı İfşası için İkramiye Verilecek

GİB’in vergi ihbar kanallarını artırması ve kamuoyunu denetlemelere dahil etmesinin ardından vatandaşlara ikramiye haberi geldi.
Vergi Kaçakçılığı İfşası için İkramiye Verilecek
HABER GİRİŞ

Gelir İdaresi Başkanlığı’nın (GİB) dün paylaştığı vergi ihbar kanalları hakkında duyurusunda vatandaşların çok çeşitli kanallar üzerinden vergi kaçakçılığı ve usulsüzlük eylemlerini ihbar edebileceği açıklandıktan sonra yeni bir bilgi daha geldi.

Vergi kaçakçılığı suçunu ihbar edenlere ikramiye verileceği öğrenildi. Usulsüzlük şüphesiyle e-ticaret siteleri ve ticari araçlar için de ihbarlar söz konusu olabilecek.

WhatsApp ihbar hattı ya da sosyal medya kanalları üzerinden belgeli ihbarlarını iletenlere, ihbarları faydalı bulunması halinde ikramiye verilecek.

Vatandaşlara, şikayetleri için verilecek ihbar ikramiyesi, yapılan ihbar sonucu düzenlenecek vergi inceleme raporlarına göre sonuçlanacak ve kesilen cezanın yüzde 10’u ödenecek. Yüzde 10 oranında ihbar ikramiyesi alacak vatandaşlar, IBAN numaralarını sisteme girecek.

İhbar başvuruları X (Twitter) ve Instagram gibi sosyal medya platformlarının yanı sıra WhatsApp ihbar hattı (0552 189 0 189), GİB internet sitesi (gib.gov.tr), GİB mobil uygulaması ve ALO 189 Vergi İletişim Merkezi üzerinden alınacak.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın