Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vergi Gölgesi Borsa Rallisini Kararttı!

Borsa İstanbul'da alım satım işlemlerine yönelik vergi tartışmaları, piyasada dengeleri alt üst ediyor. Detaylar haberin içerisinde;
Vergi Gölgesi Borsa Rallisini Kararttı!
HABER GİRİŞ

Borsa İstanbul’da alım satım işlemleri üzerinden alınması planlanan vergi konusu endekslerin performansını olumsuz etkiledi. Vergi tartışmalarının başlamasından önce 21 Mayıs’taki zirve sonrasında düzeltme hareketleriyle borsa endekslerinde bir düşüş yaşanmıştı.

Ancak vergi tartışmaları, geçen hafta Perşembe günü ortaya atıldıktan sonra işlem hacminde ciddi bir düşüşe neden oldu. BIST 100 endeksi ise yaklaşık yüzde 5 değer kaybetti. İşlem hacmi 57 milyar lira seviyesine geriledi.

Ekonomim yazarı Şebnem Turhan’ın kaleme aldığı haberde, uzmanların işlem hacminde yaşanan düşüşe rağmen, vergi uygulaması netleşmeden 270 milyon dolarlık bir vergi geliri elde edilebileceği hesapladığına işaret edildi.

Vergi Tartışmaları Küçük Yatırımcıyı Vurdu

İşlem vergisinin belirsizliği, bayram sonrası borsada beklenen bir rallinin gerçekleşme olasılığını azalttı. Gri listeden çıkış ve Moody’s’in kredi notu değerlendirmesi gibi önemli gündem maddeleri olmasına rağmen vergi konusunun netleşmemesi piyasada olumlu bir hareket beklemeyi zorlaştırıyor.

Vergi tartışmaları işlem hacmini ve endeks performansını olumsuz etkilerken aynı zamanda küçük yatırımcıları da etkiledi.

GCM Yatırım Banner

Turhan’a bilgi veren bir piyasa uzmanı, vergi konusunun belirsizliğinin küçük yatırımcıların zarar görmesine neden olduğunu ve yabancı yatırımcıların tam olarak piyasaya girmeden vergi uygulanmaması gerektiğine işaret etti.

Yastık Altı Tercihi Artabilir

İşlem vergisinin, TL enstrümanlarında işlem yapan yatırımcıların dolarizasyonu ve yastık altı tercihini artırabileceğine de dikkat çekildi.

Borsa uzmanları, işlem vergisinin likiditeyi azaltabileceğini ve borsada işlem yapanları olumsuz etkileyebileceğini ifade etti.

Marbas Menkul Genel Müdür Yardımcısı Soner Kuru, mevcut önlemlerin likiditeyi zaten aşağı çektiğini ve işlem vergisinin bu durumu daha fazla kötüleştirebileceğini dile getirdi.

Ayrıca vergi uygulamasının işlem hacimlerini düşüreceği ve bu nedenle beklenen vergi gelirlerinin gerçekleşme olasılığının düşük olduğu belirtildi.

Vergi tartışmalarının devam etmesi durumunda piyasada kalıcı bir yükseliş beklemeyen borsa uzmanları, vergi konusunun netleşmemesi halinde piyasada istikrarlı bir yükseliş olasılığının düşük olduğuna vurguda bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın