Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Venezuela’da Asgari Ücretlere %375 Zam Yapılırken, Alışveriş Kuponları da %600 Artırıldı!

Venezuela'da 2,05 dolara denk gelen 40 bin egemen bolivar tutarındaki asgari ücret, hükümet tarafından 150 bin egemen bolivara çıkarılırken, yapılan zam oranı %375'e işaret etti.
Venezuela’da Asgari Ücretlere %375 Zam Yapılırken, Alışveriş Kuponları da %600 Artırıldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Uzun bir süredir içinde bulunduğu ekonomik, sosyal ve siyasi krizlerle başa çıkmak durumunda kalan Venezuela, son zamanlarda bir yandan ABD diğer yandan da Batılı ülkelerin kendilerine uyguladığı yaptırımlarla daha fazla zor durumda kalıyor.

Venezuela hükümeti tarafından ülkedeki asgari ücretlere zam yapılmasına ilişkin karar, Venezuela Kurucu Meclisi (ANC) Milletvekili ve ANC İşçi Komisyonu Başkanı Francisco Torrealba’nın sosyal medya üzerinden yayınladığı bildiri ile duyuldu.

Torrealba, ülkede 2,05 dolara karşılık gelen 40 bin egemen bolivar tutarındaki asgari ücretin, 150 bin egemen bolivar yani 7,66 dolara çıkarıldığını bildirdi.

Francisco TorrealbaSöz konusu bu tutar %375 oranında artışa işaret ederken, alışveriş kuponlarına da %600 zam yapıldı. Zam kararından önce 1,28 dolara denk gelen 25 bin egemen bolivarlık alışveriş kuponunun tutarı yapılan zamla birlikte 150 bin bolivara çıkarıldı.

Öte yandan bu artışlar hayata geçirildiğinde Venezuela’da asgari ücretle çalışan bir vatandaşın aylık kazandığı miktar 300 bin egemen bolivara (15,33 dolar) çıkmış olacak. Fakat Torrealba’nın alınan bu kararın ne zaman uygulanacağı konusunda net bir mesaj vermemesi dikkat çekti.

Asgari ücretleri yükseltme kararının ardından ülkede kendini geçici bir süreliğine devlet başkanı ilan eden ve Venezuela’ya uygulanan yaptırımlara destek veren muhalif Ulusal Meclis (AN) Başkanı Juan Guaido, asgari ücret ve alışveriş kuponlarının artmasına karşı çıktı.

GCM Yatırım Banner
Guaido, yapılan zammı “halkla dalga geçmek” olarak nitelendirirken, bir marketin rafında 900 gramlık süt tozu fiyatının 192 bin egemen bolivar olduğunu gösteren bir fotoğrafı sosyal medya hesabından paylaştı.

Yapılan Zam Halkla Dalga GeçmekDiğer taraftan mevcut durumu yorumlayan uzmanlar Venezuela ekonomisi için risk taşıyan unsurlara dikkat çekerken, yapılan zamların çözüm odaklı olmak yerine ülkeye daha yüksek bir enflasyon getireceğini öne sürdü.

Ülkede araştırma yapan kuruluşlardan biri olan İşçiler için Sosyal Analiz ve Belgelendirme Merkezi (CENDA) Başkanı Oscar Meza ise ülkede 300 dolar olarak belirlenen açlık sınırının altını çizdi.

Öte yandan ülkeyi uzun bir zaman boyunca etkisi altına alan ekonomik kriz, bu yıl kendini gösteren siyasi buhran ve uygulanan ekonomik yaptırımlar nedeniyle daha da sarsıcı olmaya başlamıştı.

Venezuela muhalefetinin hükümeti, hükümetin de muhalefeti karşılıklı olarak sorumlu tuttuğu ekonomik çöküş, son 4 yıldır ekonomik verilerini gizli tutan Venezuela Merkez Bankası’nın (BVC) Mayıs ayı sonunda açıkladığı rakamları da etkiledi.

BVC tarafından muhalefetin %1 milyon 700 bine ulaştığını iddia ettiği kümülatif enflasyonun %130 bin seviyesini aştığı belirtilmişti. Uluslararası Para Fonu (IMF) ve ekonomistlerden bazıları, 2018 yılına ait kümülatif enflasyonun %1 milyon 370 bin olduğunu açıklamıştı. 2019 sonu için Venezuela enflasyonunun %10 milyonu bulacağını öngördüler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın