Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vatandaşlar Dikkat! Kira Bildirim Çağırısı Geldi

Gelir İdaresi Başkanlığı, kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin devam ettiğini vurgulayarak vatandaşlara kira bildirimi forumunun doldurulması için çağrıda bulundu. Detaylar haberde...
Vatandaşlar Dikkat! Kira Bildirim Çağırısı Geldi
HABER GİRİŞ

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) kayıt dışı ekonomiyle mücadele kapsamında kira gelirlerini mercek altına almıştı. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ise Ocak ayında kira geliri beyannamesini yapılması gerektiğini söylemişti. Bugün GİB kira bildirimi çağrısını yineledi.

GİB, resmi sitesinden yaptığı duyuru ile kayıt dışı ekonomi ile mücadele kapsamında kira gelirlerinin tespiti ve doğru beyan edilmesini sağlamaya yönelik çalışmaların devam ettiği vurgulandı.

Bu çalışmalar kapsamında Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü verileri ve Türkiye İstatistik Kurumu’ndan (TÜİK) da faydalanılarak potansiyel kiracılara ait adreslerin tespit edilmekte olduğu aktarıldı.

Buna göre mükellefleri gönüllü uyuma davet etmek üzere bilgilendirme mektuplarının gönderilmekte olduğu not edildi. Yapılan yoklama sonucunda ulaşılamayan kiracılara belirtilen gün ve saatte, belirtilen adrese gelmeleri için ödenen kiralara ilişkin görüşme mektubunun bırakılmakta olduğu bildirildi.

Bugünden itibaren görüşme mektubu bırakılan kiracı vatandaşların, kira ödemelerine ilişkin bildirimlerini vergi dairesine gitmeden Dijital Vergi Dairesi uygulamasında yer alan kira bildirim formunu doldurarak yapabileceklerini aktardı.

GCM Yatırım Banner

Kira ödeyen vatandaşlar kira bildirim formunu doldurmaya davet edildi.

Söz konusu formun Dijital Vergi Dairesine (https://dijital.gib.gov.tr) kullanıcı bilgileri (kullanıcı kodu / T.C. kimlik numarası / vergi kimlik numarası) ve şifre veya e-Devlet şifresi ile giriş yapıldığında sol menüde en alt bölümde yer almakta olduğu aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın