Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vatandaşın Kemer Sıkma Politikası İşe Yaramayabilir

Türkiye ekonomisi için gelecek yıl yaşanması muhtemel senaryo ortaya kondu. İçeride alınan önlemler dışarıdan yatırımcı çekmeye yetmeyebilir…
Vatandaşın Kemer Sıkma Politikası İşe Yaramayabilir
HABER GİRİŞ

Genel seçimlerden sonra ekonomi politikalarında 180 derece değişime giden ve ekonomik çıkmazdan kurtulmak için yabancı yatırımcı arayışında olan Türkiye için gelecek yılın nasıl geçeceğine yönelik analiz yapıldı. Bloomberg analizinde, düşük faiz politikalarının sancılı sürecini yaşamaya devam eden ve mali disipline sokulan vatandaşlar için uygulanan kemer sıkma politikalarının ise sorunları çözmeye yetmeyeceği çıkarımı geldi.

Analizde, Türkiye’ye yatırım yapacak olanların, faizde indirim ısrarından uzun bir süre vazgeçmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekten ortodoks politikalara bağlı olduğuna inanmayı bekledikleri söylendi. Bunun için 2024’te daha fazla rasyonel kanıta ihtiyaç duyulduğu belirtilirken şu ifadelere yer verildi:

“Döviz piyasasında kuşkular devam ediyor ve TL bu yıl dolar karşısında yüzde 35 değer kaybetti. Bu düşüşün yarısından fazlası yeni ekonomi ekibi göreve gelmeden önce gerçekleşmiş olsa da para birimi o zamandan bu yana daha da aşındı.”

Yerel Seçimler Müdahale Riski Doğuruyor

Ekonomist, stratejist ve fon yöneticilerinin görüşlerinin alındığı analizde, Türkiye’nin yüksek enflasyon verileri ve çok kez değişen ekonomi kararları ortaya kondu.

Medley Global Advisors’tan Nick Stadtmiller, “Yatırımcılar, son yıllarda Türk ekonomi politikasındaki U dönüşleri nedeniyle, yetenekli bir teknokratın dönüşüyle yatıştırılamayacak kadar çok kez yandılar” diye eleştiride bulundu.

GCM Yatırım Banner

Commerzbank AG Döviz Stratejisi Başkanı Ulrich Leuchtmann, “Piyasanın şüpheciliğinin nedeni, mevcut para politikası duruşunun sürdürülebilirliğine olan güvensizliği. Bu durum ancak Erdoğan’ın piyasayı para politikası konularına müdahale etmeyeceğine ikna etmesi halinde değişebilir” diye yorum yaptı.

DWS Yatırım’da Portföy Yöneticisi Sebastian Kahlfeld, gelecek yıl yapılacak olan yerel seçim detayına dikkat çekerek, iktidarın ekonomi kadrolarının sıkılaştırıcı önlemlerine müdahale riskinin olduğunu kaydetti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.