Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vatandaş Erdoğan’ın Değil, Şimşek’in Çağrısına Uydu

Maliye Bakanı olduktan sonra ekonomide radikal değişimler yapan Mehmet Şimşek’in etkileri verilerde okunmaya devam ediyor. Vatandaşın cebine yansıyan Şimşek etkisi haberde;
Vatandaş Erdoğan’ın Değil, Şimşek’in Çağrısına Uydu
HABER GİRİŞ

ING Türkiye, tasarruf eğilimleri araştırmasının 2023 yılı ikinci çeyrek sonuçlarını paylaştı. Verilerde, eski bakan Nureddin Nebati’den koltuğu devralan Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in kemer sıkma politikalarının etkisi görüldü. Ayrıca enflasyonla mücadele için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tasarruf çağrısına cevap veremeyenlerin oranının son gelişmelerde arttığı ortaya konuldu.

ING Türkiye’nin açıkladığı birinci çeyrek verisinde, tasarruf çağrılarına yanıt vermeyen vatandaşların oranının yüzde 85’i bulduğu görülmüştü.

Son araştırma sonuçlarında, Türkiye’de tasarruf sahipliği oranı yılın ilk çeyreğinde yüzde 19 iken ikinci çeyrekte yüzde 25,3’e çıktı. Son yükselişle, 12 yılın en yüksek tasarruf sahipliği oranı yakalanmış oldu.

Verilerdeki cinsiyete göre tasarruf sahipliği oranında erkekler öne çıktı. Yılın ikinci çeyreğinde kadınlarda tasarruf sahipliği oranı yüzde 17,6’ya çıkarken, erkeklerde bu oran yüzde 33 olarak kayda geçti.

Söz konusu dönemde sadece tasarruf yapanların değil, tasarruf planlayanların oranı da artış gösterdi. Buna göre tasarrufu olmayıp yakın gelecekte tasarruf yapmayı planlayanların oranı 5.6 puan artışla yüzde 42’ye yükseldi.

GCM Yatırım Banner

Birinci Tercih Borsa

Yılın ikinci çeyreğinde vatandaşların tasarruf aracı tercihlerinde hisse senetleri öne çıktı. Tasarruf sahiplerinin yastık altı altın ve nakit birikimi bir önceki döneme göre 3 puan azalarak yüzde 22 oldu.

Borsada hisse alımı yaparak tasarrufta bulunanların oranı 4 puan artışla yüzde 9 olarak gerçekleşti. Diğer tasarruf araçları arasında; sistem içi altın yüzde 19, döviz vadeli hesap yüzde 14, bireysel emeklilik fonları yüzde 12 ve TL vadeli hesap yüzde 9’u oluşturdu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın