Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Varank’tan İş Dünyasına Çağrı: Gelin, Öğrenin, İlerleyin

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, işletmelere ve sanayicilere çağrıda bulunarak model fabrikalara davet etti. İşte detaylar;
Varank’tan İş Dünyasına Çağrı: Gelin, Öğrenin, İlerleyin
HABER GİRİŞ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Kayseri ve Denizli’deki model fabrikalarının açılışlarına katılarak iş dünyasına çağrıda bulundu. Varank, Model Fabrika Projesi’nin işletmelere “öğren-dönüş” programlarıyla yalın üretimi öğreten ve yatırım yapmalarına gerek kalmadan verimliliklerini artırabilen bir çalışma olduğunu vurguladı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı da Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) deneyimsel öğreneme tekniklerini kullanarak yetkinlik kazanmalarını amaçlayan model fabrikaların adedini 2023’te 14’e çıkaracaklarını duyurdu.

Varank, model fabrikaları işaret ederek işletmelerin buradan aldıkları danışmanlıklar ile kendi üretim süreçlerini yalınlaştırdıklarını, verimliliklerinde ciddi artış elde ettiklerini söyledi.

Verimliliğini yüzde 50-70 oranında artıran işletmelerin olduğunu, hiçbir yatırım yapmadan bunu elde edebildiklerini ifade etti. Bunun dijital dönüşümün ilk basamağı olduğunu kaydetti.

Masraflar KOSGEB’den

Varank, işletmelere model fabrikadaki projeleri takip etmeleri gerektiğini tavsiye etti ve burada alınan eğitimlerin 100 bin liraya kadar olan masrafını KOSGEB’in karşılayacağını bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Bu fabrikaların sadece bulundukları illerde değil, çevre illere de hizmet vereceğini aktararak “ Biz işletmelerimize, sanayicilerimize çağrıda bulunuyoruz. Model fabrikamıza gelin, yalın üretimi öğrenip hem verimliliğinizi artırın hem de dijital dönüşüme bir basamak daha ilerleyin.” şeklinde konuştu.

Şu ana kadar Ankara, Bursa, Konya, Kayseri, Gaziantep, Mersin, Adana ve İzmir’de model fabrikaların kurulduğunu, 2023’ün sonuna kadar Denizli’nin yanı sıra Eskişehir, Kocaeli, Malatya, Samsun ve Trabzon illerinin de fabrikalara kavuşacağını paylaştı. Böylece mevcut yılın sonunda sayının 14’e çıkacağını duyurdu. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın