Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vakko Hisseleri Kredi Notu Güncellemesi Sonrası Düşüşte

Vakko JCR Avrasya tarafından kredi notu güncellemesi alırken, hisselerinde %2'yi aşan değer kaybı gözleniyor.
Vakko Hisseleri Kredi Notu Güncellemesi Sonrası Düşüşte
Son Güncelleme: 
Yorum

Vakko Tekstil ve Hazır Giyim İşletmeleri Anonim Şirketi için bugün Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan bildirime göre JCR Avrasya Derecelendirme A.Ş. tarafından kredi notu güncellemesi yapıldı.

Yapılan değerlendirmede Vakko’nun uzun vadeli uluslararası yabancı ve yerel para notları BB seviyesinde işaretlendi. Görünümleri ise stabil olarak bırakıldı. Şirketin uzun vadeli ulusal notu A+ (Trk) olarak bildirilirken, kısa vadeli ulusal notu A-1 (Trk) oldu.

Şirketin değerlendirmesini etkileyen olumlu yönleri; kişiye özgün satış anlayışıyla lüks perakende sektöründe yüksek marka itibarı ve rekabet avantajı, gelir akışını destekleyen çeşitlendirilmiş ürün yelpazesi ve satış kanalı, makul düzeyde FAVÖK üretim kapasitesi ve brüt kâr marjlarının sürdürülmesi, pandeminin olumsuz etkilerine rağmen 2020 yılında yönetilebilir borçluluk düzeyi ve 2021 yılı ilk 9 ayında toparlanma şeklinde sıralandı.

Aynı zamanda önemli düzeyde pozitif net işletme sermayesi, varlık kalitesini destekleyen sınırlı tahsilat riski, iyi organize olmuş şirket yapısı sayesinde yüksek büyüme potansiyeli, sektörde ölçek ve kapsam ekonomileri sağlayan uzun geçmiş performans, kurumsal yönetim ilkelerine yüksek uyum da olumlu yönlere eklendi.

Olumsuzluklar olarak; özkaynak büyümesini sınırlayan yüksek temettü ödeme oranı, lüks moda perakende sektöründe yoğun rekabet ve pandeminin neden olduğu küresel ve yerel ekonomideki belirsizlikler gösterildi.

Açıklamanın geldiği sıralarda Vakko hisseleri (VAKKO) %2,42 oranında ekside 10,92 liradan işlem görmeye başladı.
Vakko Hisseleri %2,42 Düşüş
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Hisseler 2 günlük bir yükseliş eğiliminin ardından dün itibarıyla yeni bir düşüş eğilimi göstermeye başladı. Pazartesi günü 11,57 liraya kadar yükselen hisseler, dünkü işlemlerde yeniden bu seviyeyi denedikten sonra düşüşe geçti.

Dünkü kapanışı 11,18 liradan gerçekleştiren Vakko hisseleri, bugünkü işlemlere 11,21 liradan başlangıç gerçekleştirdi. Ancak hemen devamında düşüşe geçen hisseler, 10,74 liraya kadar geriledi. Daha sonra bir miktar toparlanarak 10,9 lira bandında hareket etmeye başladı.

Vakko hisselerinin aşağı yönlü baskıyı güçlendirmesi durumunda 10,65 ve 10,38 lirada bulunan destek noktaları izlenecek. Yukarı yönde ise 11,27 ve 11,62 liradaki direnç noktaları takip edilecek.

Hisselerin fiyat performansını incelediğimiz zaman; haftalık %0,36 oranında yükselişe işaret ettiği görülüyor. Aylık bazda %8,2 oranında değerlenen hisseler, geçen yılın aynı zamanına göre %80,82 oranında daha yüksek bir seviyeden alıcı buluyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu