Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Aktif Büyüklüğünü Artıran Vakıfbank, Türkiye’nin 4. Büyük Bankası Oldu!

Konsolide olmayan finansal sonuçlar, Vakıfbank'ın 2019'un ilk 9 aylık döneminde 387 milyar TL'lik aktif büyüklüğe sahip olduğunu gösterdi. Böylelikle Vakıfbank Türkiye'nin 4. büyük bankası oldu.
Aktif Büyüklüğünü Artıran Vakıfbank, Türkiye’nin 4. Büyük Bankası Oldu!
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Vakıfbank’ın konsolide olmayan finansal sonuçları açıklandı. Buna göre banka, 2019’un ilk 9 aylık döneminde aktif büyüklüğünü 387 milyar TL’ye çıkardı. Böylelikle “Türkiye’nin en büyük 4. bankası” unvanını almaya hak kazandı. Yılın bu döneminde elde ettiği net karı ise 1 milyar 522 milyon TL seviyesinde belirledi.

Söz konusu dönemde 1 milyar 937 milyon TL brüt kara ulaşan banka, 415 milyon TL vergi karşılığı ayırdı. Bunun yanı sıra banka Türkiye ekonomisine nakdi ve nakdi olmayan kredilerin katkısıyla 330 milyar TL’lik destek sağladı. Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, elde edilen finansal rakamları inceledi.

Elde edilen başarıdan Vakıfbank olarak gurur duyduklarını belirten Üstünsalih, yerli üretimi ve ihracat faaliyetlerini desteklemeye devam ettiklerini açıklarken Türkiye ekonomisine sağladıkları katkıya değindi.

Üstünsalih Elde Edilen Başarıdan Gurur DuyuyorFarklı sektörleri desteklemeye yönelik yaptıkları kampanyalarla milli ekonomiye destek olmayı amaçladıklarını duyuran Üstünsalih, Vakıfbank’ın reek sektörü aksaklık yaşamadan finanse etmeyi başardığını duyurdu. Bankacılık sektörünün nakdi kredilerinin yıllık bazda %2,1 azaldığını anımsattı. Aynı dönemde Vakıfbank’ın nakdi kredilerinin yıllık bazda %10,2 arttığını ve 260 milyar TL’ye çıktığını bildirdi.

Vakıfbank’ın “milli ekonominin yanındaki güç” olduğunun altını çizen Üstünsalih, bankanın nakdi kredilerindeki pazar payının ilk kez %10 barajının üzerine çıkarak %10,3 seviyesine çıktığını bildirdi. Yılın 9 ayının mevduat ve mevduat dışı fonlama alanı için de yeterince verimli geçtiğini açıklayan Üstünsalih, bankanın toplam mevduat düzeyine ilişkin bilgi verdi.

Vakıfbank’ın yıllık bazda toplam mevduatlarını %20,3 büyüterek 230 milyar TL’ye çıkardığını ve bu tutarın %10,5 olan sektör ortalamasının yaklaşık iki katına denk geldiğini açıkladı.

Banka Toplam Mevduatlarını BüyüttüBununla birlikte Vakıfbank’ın mevduat portföyünün her yıl daha fazla tabana yaygınlaştığını söyleyen Üstünsalih, bunun toplam kaynaklar içindeki payının %59 seviyesini aştığını bildirdi. Vakıfbank’ın mevduat dışı fonlama faaliyetlerini de başarıyla sürdürdüğünü ekledi.

GCM Yatırım Banner

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in Temmuz ayında Türk bankalarının notlarını “yatırım yapılabilir” seviyesinin altına indirdiğini hatırlattı. Bu gelişmenin ardından 7 yıl nihai vadeli 417 milyon dolar tutarındaki işlemle Türkiye’den ilk seküritizasyon işlemini gerçekleştiren bankanın Vakıfbank olduğunu söyledi. Bunun yanı sıra yurt içi sermaye piyasasının derinleşmesi ve ürün çeşitliliğinin artmasına katkı sağlamayı amaçladıklarını ve bu kapsamda Eylül ayında tahvil ihracı gerçekleştirdiklerini açıkladı.

Bu yılın üçüncü çeyreğinde 503.2 milyon TL net kar açıklayan Vakıfbank, beklentilerin üzerinde bir rakam yakaladı. Beklentiler belirtilen dönemdeki net karın 442.4 milyon TL olacağına işaret ediyordu. Bunun yanı sıra bankanın üçüncü çeyreğindeki net faiz geliri 3.3 milyar TL olarak kaydedildi. Böylelikle 3.29 TL olan beklentiler aşıldı. Net ücret ve komisyon gelirinin 1.1 milyar TL olduğu öğrenildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın