Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

2018’de Vakıfbank Tarafından Alınan Toprak Seramik Bir Kez Daha El Değişiyor

Geçen yıl Vakıfbank’ın aldığı Toprak Seramik yeniden satışa çıkarıldı. Fabrikanın başlangıç fiyatının 52 milyon 185 bin TL olarak belirlendiği açıklandı.
2018’de Vakıfbank Tarafından Alınan Toprak Seramik Bir Kez Daha El Değişiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşlarından Toprak Seramik, geçen yıl alacaklarından dolayı girdiği mali darboğaz sebebiyle satışa çıkarılmıştı.

185 dönümlük bir arazi üzerine kurulu ve binlerce kişinin istihdam sağladığı işletme 29 Mart 2018 tarihinde 25 milyon 550 bin TL karşılığında Vakıflar Bankası Türk Anonim ortaklığına satılmıştı. Vakıfbank ise geçen yıl aldığı Toprak Seramik’i elden çıkarmak için satışa çıkardığını duyurdu.

Toprak Seramik Bir Kez Daha Satılıyor

Toprak Seramik Bir Kez Daha Satılıyor1990’lı yıllarda ülkenin en önemli sanayi tesisleri arasında yer alan Toprak Seramik 29 Şubat 2018 tarihinde Bozüyük İcra Dairesi tarafından 46 milyon 906 bin 823 TL bedelle satışa çıkarılmıştı. Ancak bu girişimde satış işlemi olmayınca ikinci kez 29 Mart’ta satışa çıktı.

BİEN Seramik Fabrikası yetkilileri ve Vakıflar Bankası Türk Anonim ortaklığının katıldığı açık artırma usulü yapılan satışta, işletmenin yeni sahibi Vakıfbank olmuştu. Söz konusu alım işleminin üzerinden henüz 2 yıl bile geçmemişken, yeniden satışa çıkarıldığı açıklandı.

Toprak Seramik’in başlangıç fiyatı 52 milyon 185 bin TL ve teminat bedelinin 2 milyon 609 bin 250 TL olmak kaydıyla satışa sunulduğu bildirildi. Bir dönemin dev markalarından olan Toprak Seramik, Türkiye’nin temizlik kağıdı ve seramik ihtiyacını tek başına karşılıyordu.

GCM Yatırım Banner

Ancak bir anda başlayan kötü gidişatla 2009 yılında borçlarından dolayı Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından el konuldu. Bunun üzerine Halis Toprak 2012 yılında TMSF ile yaptığı protokol anlaşma ile fabrikayı yeniden aldı. Fakat işletmeyi bir türlü eski gücüne ulaştırmayı başaramadı. Art arda gelen icra olaylarından sonra da fabrikanın satışına karar verilmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın