Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

VakıfBank Milyon Euroluk Yurt Dışı Fonlama İşlemine İmza Attı

VakıfBank'ın yurt dışı kaynaklı sürdürülebilirlik kriterlerine dayalı yeni bir teminatlı fonlama işlemi gerçekleştirdiği açıklandı. Detaylar haberde;
VakıfBank Milyon Euroluk Yurt Dışı Fonlama İşlemine İmza Attı
HABER GİRİŞ

Fonlama yapısında en fazla sürdürülebilir temalı kaynağa sahip Türk bankası olan VakıfBank, yeni bir anlaşmaya imza attığını açıkladı. Banka yaptığı anlaşmanın, sağladığı kaynaklar vasıtasıyla toplumun her kesiminin ihtiyaçlarına özel ürün ve hizmetler yaratacağını öne sürdü.

VakıfBank tarafından gelen açıklamaya göre uluslararası kaynaklardan temin edilen sürdürülebilirlik kriterlere dayalı 400 milyon euro tutarında ve 2 yıl vadeli yeni işlem olduğunu bildirdi. İşlemin, Türkiye’deki bankalar arasında en büyük montanlı teminatlı fonlama anlaşması olma özelliğini taşıdığını kaydetti.

Banka Stratejisinin Başında Sürdürülebilirlik Anlayışı Geliyor

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih konuyla ilgili olarak yorumda bulundu. Üstünsalih, sürdürülebilirlik anlayışını tüm banka stratejilerinin merkezine koyduklarını ve böylelikle reel sektöre sağladıkları krediler aracılığıyla geniş bir çevresel ve sosyal etki alanı yarattıklarını vurguladı.

Bu anlamda bankanın sorumluluk bilincinde olduğunu belirtti. Böylelikle as amacın güçlü bir finansal performansın yanında doğrudan ve dolaylı olarak bırakılan kardın ayak izlerinin azaltılması olduğunu ekledi.

Sürdürülebilirlik Finansmanının Payı Artırılacak

Bankanın planlarının ilk sırasına sürdürülebilir alanında atılacak adımların yer aldığını vurguladı. Üstünsalih, gelecek dönemde de sürdürülebilir finansmana dayalı borçlanma işlemlerinin toplam yurt dışı fonlaması içindeki payının artmasında alternatiflerin değerlendirilmeye devam edeceğine dikkat çekti.

GCM Yatırım Banner

Bankanın geçen ay tamamladığı sürdürülebilir sendikasyon yenileme işleminin ardından yurt dışı fonlamasındaki yılın son işlemini de yine faiz oranı hesaplamasında sürdürülebilirlik kriterlerine dayalı yaptığı iletildi. Ayrıca teminatlı fonlama işlemi ile kapatıldığı da eklendi.

Sürdürülebilirlik alanındaki taahhütlerin bir göstergesi olarak yeşil konut, çevre dostu taşıt, kadın ve genç girişimcilere kullandırılacak krediler gibi alt kategorilere de değindi. Üstünsalih, çevresel ve sosyal temalı yeni kredi kullanım teminatlı fonlama işlemlerinin performans kriteri olarak belirlendiğini kaydetti.

Sera Gazı Emisyonları Yıllık Yüzde 2 Oranında Azaltılacak

VakıfBank şubelerindeki devreye alınacak su arıtma sistemleri ile tüm banka lokasyonlarında plastik kullanımının minimuma indirilip ve toplam sera gazı emisyonlarınınsa yıllık yüzde 2 oranında azaltılması amaçlanıyor.

Üstünsalih, ileriki süreçte de sürdürülebilir bankacılık ve finansman kaynaklarına erişimde VakıfBank olarak öncü rol oymaya devam edeceklerini paylaştı. Türk bankacılık sektörüne konu hakkında katkı sağlamanın şirketin stratejik hedeflerinin başında geldiğini ifade etti.

KAYNAK: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.