Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Vakıfbank 560,3 Milyon Dolar Sendikasyon Kredisi Temin Etti

Vakıfbank, temin ettiği sendikasyon kredisini Türk Bankacılık sektöründe ticari bankalar arasında en yüksek oranla yeniledi. İşte detaylar...
Vakıfbank 560,3 Milyon Dolar Sendikasyon Kredisi Temin Etti
YAYINLANMA ZAMANI
SON GÜNCELLEME

Vakıfbank, 222,5 milyon dolar ve 328 milyon avro olmak üzere toplam 560,3 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi temin ettiği açıklandı. Banka böylece sendikasyon kredisini ticari bankalar arasındaki en yüksek oranla yenilemiş oldu.

Banka tarafından yapılan açıklamada 367 gün vadeli kredinin dolar maliyeti SOFR + yüzde 4,25, avro maliyeti ise euribor + yüzde 4 seviyesinde gerçekleşti belirtildi.

“Yurt Dışından Temin Edilen Uluslararası Kaynaklarla Ekonomiye Katkı Sağlıyoruz”

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, konuya yönelik değerlendirmede bulundu. Sendikasyon kredisini, Türk bankacılık sektöründeki ticari bankalar arasındaki en yüksek oranla yenileyen banka olmanın gururunu yaşadıklarını dile getirdi. Bu yılın tamamına bakıldığında 1,5 milyar dolar tutarındaki sendikasyon kredilerinin toplamı yüzde 97 ile en iyi oranda yenileyen banka konumunda olduğunu söyledi.

Üstünsalih, yurt dışından temin ettikleri uluslararası kaynaklarla bankacılık sektörüne yön verdiklerini ayrıca milli ekonomiye de katkı sağladıklarını bildirdi. Elde edilen başarıyla Türkiye’ye duyulan güveni gözler önüne serdiğini belirtti.

“Bu Alanda Öncü ve Yenilikçi Bir Bankayız”

Gerçekleştirilen işleme destek veren muhabir banklara teşekkür eden Vakıfbank yetkilisi, tüm sendikasyon kredilerini sürdürülebilir sendikasyon kredisine dönüştürdüğünü ekledi.

GCM Yatırım Banner

Yılın ikinci işleminin de yine iki farklı sürdürülebilirlik performans kriterini içerdiğini vurguladı. Bu alanda öncü ve yenilikçi bir banka olduklarını dile getiren Üstünsalih, sürdürülebilirlik anlayışının sürdürülebilir finansman alanında da devam ettiğini aktardı.

Vakıfbank Genel Müdürü, Sekdikasyon kredilerinin performans kriterlerinden bahsederek bunlardan birinin tüm banka lokasyonlarında plastik kullanımının minimuma indirilmesi, bir diğerinin ise toplam sera gazı emisyonlarımızın yıllık yüzde 2 oranında azaltılması olarak açıkladı.

Gelecek dönemlerde sürdürülebilir bankacılık alanındaki uluslararası gelişmeler kapsamında ürünlerini çeşitlendirmeye ve Türk bankaları arasında elde edilen başarıyı korumaya devam edeceklerini söyledi.

Vakıfbank, bu gelişmelerin öncesinde yakın bir zamanda Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden 2022 üçüncü çeyrek bilançosunu paylaştı. Banka söz konusu dönemde 5,6 milyar TL dönem karı elde ederken ayrıca 9 aylık net dönem karı yıllık bazda 15,6 milyar TL oldu.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.