Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Vakıf Yatırım’dan FROTO için Sınırlı Revizyon

Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş, Ford Otomotiv Sanayi A.Ş'nin 2023’ün ilk 9 ayını kapsayan bilançosu sonrasında hedef fiyat revize edildi. Detaylar haberde...
Vakıf Yatırım’dan FROTO için Sınırlı Revizyon
Son Güncelleme: 

Ford Otomotiv Sanayi A.Ş dün 2023’ün ilk 9 ayını kapsayan bilançosu yayımlandı. Şirketin 2023’ün üçüncü çeyreğinde net kârı 13,041 milyar TL oldu. Aracı kurum Vakıf Yatırım Menkul Değerler A.Ş., günlük strateji bülteninde Ford Otosan için tahminini açıkladı.

Vakıf Yatırım tarafından bugün yayımlanan bültende şirketin dün paylaştığı finansal rapora değinilerek hem kurumun hem de piyasa beklentisinin üzerinde yüzde 241’lik artışla net kâr açıkladığı belirtildi.

Kurum, kârlılığı destekleyen önemli faktörlerin güçlü yurt içi satışlar, yurt dışı satışlar tarafında Romanya fabrikasının pozitif etkisi, kur etkisi, devam ettirilen fiyatlama disiplini olduğunu belirtti.

FAVÖK için yılın üçüncü çeyreğinde beklentinin 10,5 milyar TL, piyasa beklentisinin ise 10,3 milyar TL olduğu belirtildi.

Şirketin FAVÖK’ünün beklentilerin hafif üzerinde yüzde 132’lik artışla 11,3 milyar TL’ye ulaştığı bildirildi.

MANŞET HABER
Döviz ve Borsa Kazançlarına Vergi Artırımı İddiası

Ford Otosan’ın (FROTO) 2023 yılı 3. çeyrek finansal sonuçları ile kurumun öngörülerde değişikliğe gittiği kaydedildi. Buna göre Vakıf Yatırım’ın açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Toplam yurt dışı satış adedi beklentisini 530-550 bin adet araç (önceki: 550-570 bin adet) ve toplam üretim adedi beklentisini 610-640 bin adet araç (önceki: 630-660 bin adet) olarak değiştirdi.”

Vakıf Yatırım, şirketin finansallarına piyasa tepkisinin hafif pozitif olmasını beklediklerini bildirdi.

Şirketin hisselerinin son bir ayda endeksten yüzde 11,7 ve yılbaşından bu yana ise yüzde 22,9 pozitif ayrıştığı aktarıldı.

Kurum tarafından paylaşılan bültende şu ifadeler yer aldı:

“Şirketin yılın son çeyreğinde gerçekleştireceği yeni üretimlerin satışlara sağlayacağı katkı ve 2023 yılına ilişkin revizyonları doğrultusunda Ford Otosan için hisse başı hedef fiyatımızı 1.290 TL seviyesine (önceki:1.260 TL) güncelliyor, kısa vadeli “Endeksin Üzerinde Getiri” ve uzun vadeli “AL” önerilerimizi sürdürüyoruz.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu