Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzmanlar Paylaştı: Kıymetli Madenler Rekor Kıracak

Küresel piyasalardaki son durumu değerlendiren uzmanlar, 2024 yılında kıymetli madenlerin boğa sezonu yaşayacağını tahmin etti.
Uzmanlar Paylaştı: Kıymetli Madenler Rekor Kıracak
HABER GİRİŞ

Son dönemde dünyada artan savaşlar ve küresel ekonomideki belirsizlik, yatırımcıların güvenli alanlara yönelmesine neden oluyor. Rusya-Ukrayna savaşı ve İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları başlıca jeopolitik riskler olarak görülüyor.

Troy Kıymetli Madenler tarafından yayınlanan “Kıymetli Madenler 2024 Yılı Beklentileri” raporunda, yeni yıla dair beklentilere yer verildi. Raporda Federal Rezerv başta olmak üzere gelişmiş ülkelerin merkez bankalarını faiz indirimlerine başlayacağına dikkat çekildi.

Buna ek olarak jeopolitik risklerin artacağı tahminine yer verilen raporda, kıymetli madenlere ilginin artacağı tahminine yer verildi. Uzmanlar güvenli liman altında bu yıl yeni rekor seviyelerin görülmesini bekliyor.

Raporda altının ons bazında 2,380 dolara kadar çıkacağı, gümüşün ise 36,60 dolar seviyesini göreceği tahminine yer verildi. Altın başta olmak üzere gümüş, platin ve paladyum gibi kıymetli madenler açısından boğa piyasasının görüleceği beklentisi paylaşıldı.

2024’te rezerv para olarak doların zayıflayacağı beklentisi ve merkez bankalarının rezervlerini çeşitlendirme isteğinin de altına olan talebi artıracağına dikkat çekilen raporda, dünyanın en büyük altın tüketicisi Çin ve ikincisi olan Hindistan’da artacak tüketim talebinin fiyatları yukarı yönlü etkilemesi beklentisi paylaşıldı.

GCM Yatırım Banner

Raporda gümüş yatırımcılarının 2021-2023 döneminde hayal kırıklığına uğradığına yer verilirken, 2024’te bu kayıpların kazanca dönüşeceği ifadeleri kullanıldı. Faiz indirimlerinin yanı sıra altına göre ucuz kalması ve elektrikli otomobil talebindeki artışın gümüş fiyatlarını destekleyeceği tahmin edildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.