Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Uzmanlar: Altcoinler Ağustos’ta BTC’den İyi Performans Gösterecek

Bir grup analist, Ağustos 2023 döneminde altcoinlerin genel olarak Bitcoin'e kıyasla daha iyi fiyat performansı sergileyeceğini öne sürdü. Detaylar...
Uzmanlar: Altcoinler Ağustos’ta BTC’den İyi Performans Gösterecek
HABER GİRİŞ

Geride kalan Temmuz ayı, istisnalar olsa da genel olarak kripto para piyasasında düşüşlerin görüldüğü bir dönem oldu. Yatırımcılar, pek çok kripto para biriminin ulaştığı yıllık en yüksek seviyelerden düşüşlerine tanıklık etti.

Söz konusu dönem, yine bazı istisnalar olmakla birlikte genel anlamda altcoinler için öncü kripto para birimi Bitcoin’e (BTC) kıyasla biraz daha iyi geçti. Bunu göz önünde bulunduran analistler, önümüzdeki Ağustos ayında altcoinler ve Bitcoin’in sergileyebileceği fiyat performansını mercek altına aldı.

Altcoinler, BTC’den Daha İyi Performans Göstermeyi Sürdürürecek

Kripto piyasasındaki Bitcoin hakimiyet oranı, Haziran ayının sonundan bu yana düşüş içerisinde. Düşüşün Ağustos ayında devam edebileceğini söyleyen analistler, bu durumun tüm altcoinler için rahatlamaya yol açabileceğinin altını çizerken konuyu detaylandırdılar.

Bitcoin hakimiyet oranı, Eylül 2022’deki yüzde 39’luk düşük seviyesinden bu yana önemli ölçüde yükseldi. Artış, Şubat 2022’ye gelindiğinde ivme kazandı ve fiyat kısa bir süre sonra yüzde 48’lik direnç seviyesinin üzerine çıktı.

Bu kırılımın direnç alanının uzun süredir yerinde olması nedeniyle çok önemli olduğunu söyleyen uzmanlar, bu kadar uzun vadeli bir direnç seviyesinin kırılmasının genellikle önemli yukarı yönlü hareketlere yol açtığını ifade ettiler. Beklendiği gibi, Bitcoin hakimiyet oranının Haziran ayında yüzde 52,20’ye ulaştığının altını çizdiler.

GCM Yatırım Banner

Haftalık göreceli güç endeksinin (RSI) aşırı alım bölgesinde ve neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyesinde olduğunu söyleyen analistler, RSI’ın tüccarlar tarafından bir piyasanın aşırı alım mı yoksa aşırı satım mı olduğunu değerlendirmek için kullanılan ve bir varlığı alıp satmaya karar vermelerine yardımcı olan bir momentum göstergesi olduğunu hatırlatmaktalar. Geçmişte bu seviyelere ulaşma örneklerinin, keskin aşağı hareketlerle (kırmızı daire) sonuçlanmış olduğunu belirttiler.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: TradingView

İkinci olarak, Bitcoin hakimiyet oranı, yüzde 52’de (kırmızı simge) 0,382 Fibonacci düzeltme direnci seviyesinde reddedildi. Uzmanlar bunun, bir yönde önemli bir fiyat hareketinden sonra, fiyatın orijinal yönünde devam etmeden önce kısmen bir önceki seviyeye geri dönme eğiliminde olduğunun göstergesi olduğunu belirttiler. Haziran ayının sonundan beri düşüşün devam ettiği gözlemleniyor.

Bitcoin Hakimiyet Oranı için Kritik Seviyeler

Analistlere göre sonuç olarak, Bitcoin hakimiyet oranının yüzde 48 seviyesine gerilemeye devam etmesi ve bunun bir destek görevi görmesi mümkün. Bunun gerçekleşmesi, altcoinlerin Bitcoin’den daha iyi performans gösterebileceği sonucunu ortaya çıkaracaktır.

BTC hakimiyet oranının haftalık bazda yüzde 52’nin üzerinde kapanması durumunda bu tahminin geçersiz olacağına da değinen uzmanlar, bu senaryoda, bir sonraki önemli Fibonacci direncine keskin bir artışın daha gerçekleşmesinin muhtemel olabileceğini kaydettiler.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.